Ο Παναθηναϊκός άλωσε το Κάουνας (85-86) την Ζαλγκίρις (video)

Ο Παναθηναϊκός με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο του και τον Νικ Καλάθη να οργιάζει και να πετυχαίνει 19 πόντους, πήρε σπουδαία νίκη επί της Ζάλγκιρις (85-86) μέσα στο Κάουνας.

Δεν πέρασε ούτε μία εβδομάδα, αλλά εκείνο το… αποκαρδιωτικό βράδυ στο ΟΑΚΑ και η ήττα από την Άλμπα έμοιαζε πραγματικά με μία μακρινή ανάμνηση. Ο Παναθηναϊκός άλλαξε εντελώς πρόσωπο μέσα σε λίγες ημέρες και πήρε ένα τεράστιο διπλό στην Λιθουανία, το οποίο συνοδεύτηκε από εξαιρετική εμφάνιση.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν καταπληκτική στην άμυνα και ακούμπησε το «10», ενώ έκανε αυτό που έπρεπε στην επίθεση, με οδηγό τον τρομερό Νικ Καλάθη, τον πάντα σταθερό ΝτεΣόν Τόμας και τον κομβικό Ιωάννη Παπαπέτρου. Παράλληλα, το «Τριφύλλι» έβγαλε ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα και ήταν ανώτερο στα… κρίσιμα, όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός  έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από το Κάουνας και ανέβηκε στο 5-4, την ώρα που η Ζαλγκίρις υπέστη νέα εντός έδρας ήττα, πέφτοντας παράλληλα στο 3-6.

Ο ΛεΝτέι ξεκίνησε… ορεξάτος στο ματς και με έντεκα πόντους σε περίπου πέντε λεπτά έφερε την Ζαλγκίρις σε θέση οδηγού (13-7, 5′). Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά και ένα προσωπικό σόου του Καλάθη, με δύο τρίποντα και μία καταπληκτική ασίστ στον Παπαπέτρου ήταν αρκετό για να φέρει προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Βόβορα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-19).

Το «Τριφύλλι» με συνεχόμενες καλές άμυνες, που συνδυάστηκαν με σκορ στο μπροστινό μέρος του παρκέ, ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (19-27, 14′). Παρά την μικρή προσπάθεια επιστροφής της Ζαλγκίρις, οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν σε θέση οδηγού (26-34, 16′). Η άμυνα και ο Καλάθης ήταν τα κεντρικά όπλα για το +10 του Παναθηναϊκού (28-38, 18′), με τον αρχηγό των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης να διαμορφώνει το +8 του ημιχρόνου (33-41).

Ο Παναθηναϊκός, μπήκε εντυπωσιακά και στο δεύτερο ημίχρονο. Δύο νέα τρίποντα του Καλάθη εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 (35-51, 23′), ενώ μακρινά σουτ από τον Παπαπέτρου κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο ίδιο… μαξιλαράκι ασφαλείας (45-61, 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (53-64).

Το νωθρό ξεκίνημα και ένα ανόητο αντιαθλητικό έφεραν την Ζαλγκίρις στο -7 (62-69, 34′) και έδωσαν ψυχολογία στους Λιθουανούς, που λίγο αργότερα μείωσαν και στους 6 (65-71, 36′). Ο Τόμας είχε απαντήσεις, όμως ο Λαντέιλ βρήκε τρίποντο και η διαφορά έπεσε στους 5 (71-76), δύο λεπτά πριν το τέλος. Το ματς έγινε θρίλερ και η αποβολή του Καλάθη με πέντε φάουλ έφερε άγχος στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάντως έβγαλε κρίσιμη άμυνα με τον Παππά. Ο έμπειρος γκαρντ ανέβασε την διαφορά στους 7 (74-81) 60″ πριν το τέλος, όμως ο Γκριγκόνις μείωσε σε 79-82, μισό λεπτό πριν την κόρνα. Το κάρφωμα του Παπαπέτρου έφερε προβάδισμα, αλλά ένα σφύριγμα… σκάνδαλο σε έμμεσο τετράποντο του Μιλάκνις (που ευστόχησε κατά λάθος στη βολή) έκανε το φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Ράις αστόχησε στις δύο τελευταίες βολές και οι «πράσινοι» έφυγαν τελικά με μεγάλο διπλό από την Λιθουανία.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 14 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χέιζ 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 11 (2/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 15 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαντέιλ 12 (0/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 9 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 11 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 7 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 5, Βουγιούκας 1, Τζόνσον 2, Φρεντέτ 11 (3/8 τρίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλάθης 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουάιλι 4, Μήτογλου, Μπεντίλ 4 (4/4 βολές).

Καλάθης: «Ο προπονητής είχε καλό πλάνο για το παιχνίδι»

Βόβορας: «Αξίζαμε τη νίκη, ανήκει και στον κόουτς Πεδουλάκη»

Γιασικεβίτσιους: «Ο Παναθηναϊκός ήξερε τι να κάνει στις κρίσιμες στιγμές»