Ο Παναθηναϊκός δεν ενθουσίασε αλλά νίκησε 91-80 τη Βαλένθια

O Παναθηναϊκός μπορεί να μην ενθουσίασε, αλλά επικράτησε 91-80 της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, όμως έπεσαν σε… λήθαργο στην τρίτη περίοδο και επέτρεψαν στον καταπληκτικό Λόιντ και την παρέα του να επιστρέψουν.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι», που ανέβηκε στο 4-3, οι Τόμας (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Καλάθης (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ). Στα θετικά η εμφάνιση του Τζόνσον και η επιστροφή του Παππά, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν και η βράβευση του Ρικ Πιτίνο από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε  νευρικά το παιχνίδι και δεν είχε καλές επιλογές στο πρώτο δίλεπτο. Εντούτοις, οι παίκτες του Πεδουλάκη αφυπνίστηκαν και με σερί 9-0, ξέφυγαν με +7 (9-2 στο 4’).

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια έδωσαν πολλά δικαιώματα στη Βαλένθια, που βρήκε σκορ από την περιφέρεια και με επιμέρους 11-2, πέρασε εκ νέου μπροστά (11-13 στο 6’).

Η βελτίωση της άμυνας σε συνδυασμό με την είσοδο στο παρκέ των Ράις και Τζόνσον, που έδωσαν πνοή στην επίθεση, έφεραν το «τριφύλλι» στο +8 (21-13 στο 8’) με σερί 10-0. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 8 πόντων (26-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πάντως οι Ισπανοί ξεκίνησαν καλύτερα και δεν επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ (30-25 στο 12’). Με τον Παππά να έρχεται από τον πάγκο και να εκτελεί έξω από τα 6,75μ., οι «πράσινοι» έχτισαν σερί 8-0 και έφτασαν στο +13 (38-25 στο 14’).

Η ομάδα του Πεδουλάκη σημείωσε μόλις 7 πόντους στο τελευταίο εξάλεπτο του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με το «τριφύλλι» στο +10 (45-35).

Η τρίτη περίοδος ήταν σχεδόν… καταστροφική για τον Παναθηναϊκό, που γκρέμισε ό,τι με κόπο έχτιζε στο πρώτο μέρος. Οι «πράσινοι» χαλάρωσαν… επικίνδυνα στην άμυνα και έδωσαν πολλά δικαιώματα στη Βαλένθια, που εκτελούσε έξω από τα 6,75μ.

Με μπροστάρη τον «καυτό» Λόιντ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (54-53 στο 25’). Σαν να μην έφτανε αυτό, το «τριφύλλι» μπλόκαρε και επιθετικά και έκανε διαδοχικά λάθη.

Το κρεσέντο του Λόιντ συνεχίστηκε και χάρη σε αυτό οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ (61-62 στο 28’)! Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν καλύτερες άμυνες και ανέκτησαν το προβάδισμά τους (68-64 στο 30’).

Στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί στην άμυνα. Μέσω αυτής, το «τριφύλλι» κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (79-69) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (34’).

Από ‘κει και πέρα, οι «πράσινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 5 και 9 πόντων. Την ίδια ώρα, η Βαλένθια δεν είχε άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ της και ξέμεινε από δυνάμεις. Το τελικό 91-80 χάρισε στον Παναθηναϊκό το 2ο σερί φύλλο αγώνα και 4ο στη φετινή Ευρωλίγκα (4-3).

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 19 (5 ριμπ.), Ράις 14, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8, Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (5 ριμπ.), Φριντέτ 12, Καλάθης 13 (12 ριμπ., 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπέντιλ

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 10, Μαρίνκοβιτς 3, Λόιντ 27 (8 ασίστ, 5 ριμπ.), Εντούρ, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11, Βίβες 7, Σαν Εμετέριο 5, Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 6