Ο Παναθηναϊκός διέλυσε 3-1 σετ τον Ολυμπιακό ξανά στο Ρέντη

Μετά το Λιγκ Καπ, ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό ξανά μέσα στο Ρέντη και δείχνει ικανός να πάρει το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να μείνει στο ματς όσο λειτουργούσε το σερβίς του.

Από την στιγμή που η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκε ρυθμό στην υποδοχή τότε τα πράγματα έγιναν πιο απλά για το «τριφύλλι» που έφτασε τους 38 βαθμούς και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ που αγωνίζεται την Κυριακή κόντρα στον Ηρακλή. Οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους για τη δεύτερη θέση στο μεγάλη ντέρμπι του PAOK Sports Arena τη 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Για τον Παναθηναϊκό ο Ράπτης σημείωσε 17 πόντους και 14 ο Στάροβιτς. Διψήφιοι ολοκλήρωσαν το ματς οι Τσάτσιτς, Ρανγκέλ και Πελεκούδας. Για τον Ολυμπιακό 16 πόντους σημείωσε ο Φίνγκερ και 12 ο Κουμεντάκης που ήταν εντυπωσιακός στα δύο πρώτα σετ, στη συνέχεια όμως η απόδοσή του έπεσε.

Με επίθεση του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-4 στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο με τον Ράπτη αλλά ένα μπλοκ του Χουσάι και μία χαμένη επίθεση του Πατρινού ακραίου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 για το 14-10.

Ο Παναθηναϊκός με μπλοκ του Πελεκούδα και επίθεση του Στάροβιτς μείωσε γρήγορα σε στον πόντο και ισοφάρισε σε 14-14 με άσο του Ράπτη. Το τριφύλλι έφτασε στο 16-17 με μπλοκ του Τσάτσιτς πάνω στον Φίνγκερ ενώ η διαφορά για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στους πόντους (17-19) μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη. Με μπλοκ άουτ του Χουσάι ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο για το 22-23 αλλά μία επίθεση του Τσάτσιτς και μία του Ρανγκέλ από κακή υποδοχή έδωσαν το πρώτο στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο σετ και πήρε διαφορά τριών πόντων με το ξεκίνημα. Με δύο σερί άσους του Πετρέα η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 10-5 δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να πιέζει από την γραμμή του σερβίς και με άσο του Χουσάι έφτασε στο 15-7. Με επίθεση του Ράπτη και λάθος του Ασπιώτη το τριφύλλι μείωσε σε 22-17 και με άσο του Πανταλέοντα σε 24-21. Ο Φίνγκερ όμως τελείωσε το σετ για τον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 1-1.

Με άσο του Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 1-5 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκε καλές υποδοχές και με επίθεση του Στάροβιτς έφτασε στο 4-10. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο συντηρούσαν τη διαφορά αλλά έφτασαν στο 6-13 με άσο του Ράπτη. Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με άσο του Γιάκομπσεν προηγήθηκε με 12-23 κατακτώντας το τρίτο σετ με 14-25 με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα.

Με μπλοκ του Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 7-9 στο ξεκίνημα του τέταρτο σετ. Μετά από λάθος του Φίνγκερ η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (7-10) με τον Φερνάντο Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός μετά από λάθος του Πελεκούδα και επίθεση του Φίνγκερ ισοφάρισε σε 12-12. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι για αρκετούς πόντους.

Με χαμένο σερβίς του Βουλκίδη και χτύπημα του Φίνγκερ στην αντέννα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε για το 18-20. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αμέσως (20-20) με επίθεση του Φίνγκερ και λάθος του Ρανγκέλ. Με μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού και άσο του Στάροβιτς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε και πάλι με δύο πόντους με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν ξανά με δύο σερί πόντους του Φίνγκερ.

Με μπλοκ άουτ του Τσάτσιτς και μπλοκ άουτ του Στάροβιτς ο Παναθηναϊκός έφτασε στα δύο ματς μπολ και το 22-24. Ο Γκέργκι έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους αλλά ο Ράπτης με εντυπωσιακή επίθεση έδωσε το σετ και το ματς στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ 1-3 (22-25, 25-21, 14-25, 23-25)