Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Άλμπα 82-57

O Παναθηναϊκός διέλυσε την Άλμπα! Παίζοντας εξαιρετική άμυνα από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά και με τους Μέικον-Παπαγιάννη να «χτίζουν» μια εκπληκτική χημεία στην επίθεση, το «τριφύλλι» επικράτησε 82-57 στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο 4-10 στη φετινή Euroleague.

Ο Μέικον είχε 20π. και 11ασ. και μόλις ένα λάθος, ενώ ο Παπαγιάννης σε 33’ συμμετοχής είχε 14π., 10ρ. και 4 τάπες. Ωστόσο, πολλά στην αποψινή νίκη οφείλονται στον Κασελάκη (33’) που είχε 17π. (4/4τρ.) και 4ρ. και στον Σαντ-Ρος (33’) που σταμάτησε στους 16π., στα 4ρ. και 3 ασ.

Από πλευράς Άλμπα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικσον με 18π. και 4/9 τρ. και τον ακολούθησαν οι Ντα Σίλβα (13π.) και Σμιθ (11π.).

Μετά το 5-0 και το 8-3, οι Γερμανοί πήραν μπροστά και με τρίποντες «βόμβες» του Έρικσον ροκάνισαν τις διαφορές (17-14, 25-22), αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε την υπέρ του διαφορά έχοντας σε εκπληκτικό βράδυ τον Κασελάκη, που είχε τρία τρίποντα, βοηθώντας το «τριφύλλι» να κλείσει μπροστά στο σκορ με 30-25.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με την Άλμπα να «πυροβολεί» από παντού παίρνοντας το προβάδισμα με δύο γρήγορα τρίποντα (30-31), ενώ εκμεταλλευόμενος το μπλακ-άουτ των παικτών του Πρίφτη η διαφορά έφτασε και στους 9 (34-43) χάρη σε ακόμα ένα τρίποντο του Έρικσον. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά η άμυνα ήταν από… γρανίτη, στην επίθεση ο Μέικον έκανε τα πάντα και η περίοδος έκλεισε με 9-0 από τον Παναθηναϊκό και στο 43-43.

Όπως έκλεισε η δεύτερη περίοδος, έτσι άρχισε και η τρίτη, με τον Παναθηναϊκό να δίνει… ρέστα στην άμυνα και ολοκλήρωσε τελικά ένα σερί 15-0 (49-43), δείχνοντας ότι πλέον το παιχνίδι ήταν στον δικό του ρυθμό. Η Άλμπα είχε κάποιες εξάρσεις είτε με τον Έρικσον, είτε με τον Ντα Σίλβα, αλλά ο Παναθηναϊκός με τις συνεργασίες Μέικον-Παπαγιάννη και τον εξαιρετικό Σαντ-Ρος είχε τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας την περίοδο στο 57-52.

Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ήταν αυτά στα οποία ο Παναθηναϊκός έχασε τη συγκέντρωσή του στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς Ντα Σίλβα και Σνάιντερ έκαναν το 57-57, αλλά η αντίδραση ήταν υποδειγματική. Κασελάκης, Μέικον και Σαντ-Ρος έχτισαν νέο σερί 10-0, διαμορφώνοντας το 67-57 και βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση, αφού ήταν φανερό ότι η Άλμπα δεν μπορούσε να επιστρέψει. Το υπόλοιπο του ματς εξελίχθηκε σε ένα… πάρτι με τη διαφορά να φτάνει στους 18 (80-62) και τον Νεοκλή Αβδάλα να μπαίνει στο ματς και να πετυχαίνει και τους πρώτους του πόντους και μάλιστα με κάρφωμα, με το «τριφύλλι» να φτάνει στη νίκη με 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67