Ο Παναθηναϊκός επιμένει και ελληΝΙΚΑ

Το… τρένο με τα «μωρά» του Γιώργου Δώνη δεν έκανε στάση ούτε στο Αγρίνιο. Ο Παναθηναϊκός, στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική στον 3ο όμιλο του κυπέλλου, νίκησε τον Παναιτωλικό με 1-0 και πανηγύρισε το 6 στα 6 σε επίσημα παιχνίδια.

Η κατάκτηση των τριών βαθμών δεν ήταν το μοναδικό, ίσως και σημαντικότερο, κέρδος για τους τριφυλλοφόρους. Μπορεί το υπέρ τους γκολ -που έκρινε και τον αγώνα- να πέτυχε ο Ιταλός, Φεντερίκο Μακέντα. Όμως έχει ξεχωριστή σημασία το δεδομένο ότι το αρχικό σχήμα στελέχωσαν 11 Έλληνες. Καθώς, επίσης, πως οι περισσότεροι δεν είναι βασικοί.

Ένα άλλο αξιομνημόνευτο γεγονός είναι πως έκανε ντεμπούτο Κώστας Αποστολάκης, στο γήπεδο που ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά ο πατέρας του, Στράτος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, όμως πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 19′ ο Πάουλο Μάρκος απομάκρυνε άτσαλα την μπάλα, βρήκε τον Νίκο Βέργο και ο διαιτητής, Μανώλης Σκουλάς, έδειξε την άσπρη βούλα. Όμως ο Νίκος Γιαννακόπουλος «ψάρεψε» τον Πασχάλη Στάικο, έπεσε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε.

Την εσχάτη των ποινών ζήτησε ο Παναιτωλικός στο 43ο λεπτό όταν ο Ουίλιαν Μπαρμπόσα βρέθηκε στο χορτάρι από μαρκάρισμα του Βαγγέλη Οικονόμου, αλλά ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στην επανάληψη οι τριφυλλοφόροι πατούσαν καλύτερα από τους «κυανοκίτρινους». Και όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσαν περισσότερο. Δείχνοντας καλύτερη φυσική κατάσταση και ενέργεια από τους αντιπάλους τους. Όμως, οι «πράσινοι» δεν κατάφερναν να κάνουν γκολ τις φάσεις που δημιουργούσαν, ως το 84′. Όταν ο Αποστολάκης έκανε τη σέντρα και ο Μακέντα, στην κίνηση, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας των γηπεδούχων.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μανά, Ντίας, Πάουλο Μάρκος, Λουσέρο, Ρότσα (80′ Τσιγγάρας), Μαλής, Λιάβας (65′ Μπελεβώνης), Άργκους, Καμαρά, Ουίλιαν (72′ Μοράρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Πούγγουρας, Παντελάκης, Οικονόμου, Στάικος, Τζανδάρης, Θεόχαρης, Χατζηθεοδωρίδης (65′ Δώνης), Αποστολάκης, Καμπετσής (68′ Μακέντα), Βέργος (74′ Εμμανουηλίδης).