Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ψυχή και σταμάτησε τον Ολυμπιακό 1-1 στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός είναι ζωντανός. Με ψυχή οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν και πήραν ισοπαλία 1-1 από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι του Ολυμπιακού σταδίου με πέναλτι του Μακέντα στις καθυστερήσεις. Το τριφύλλι στέρησε από τον αιώνιο αντίπαλό του τη δυνατότητα να μείνει μόνος στην κορυφή. Έτσι ο Ολυμπιακός συγκατοικεί με τον ΠΑΟΚ που επίσης ήλθε ισόπαλος στην 4η αγωνιστική.

Όσοι μιλούσαν για… διασυρμό του Παναθηναϊκού πριν το ματς διαψεύστηκαν παταγωδών. Οι πράσινοι, όχι μόνο κοίταξαν στα μάτια τους Πειραιώτες που βρίσκονταν σε φουλ φόρμα και προέρχονταν από ισοπαλία απέναντι στην Τότεναμ, αλλά ήταν καλύτεροί τους στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς.

Ο Γιώργος Δώνης έβαλε βασικό για πρώτη φορά τον Μπαρτ Σένκεφελντ, ο οποίος μαζί με τον Αχιλλέα Πούγγουρα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό ντουέτο του «τριφυλλιού».

Ο Πέδρο Μαρτίνς, από την πλευρά του, χρησιμοποίησε ενδεκάδα… Τότεναμ και άφησε εκτός αποστολής τον Λεονάρντο Κούτρη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας ως τακτική επιλογή να περιμένει τον Ολυμπιακό στη μεσαία ζώνη και να διατηρεί τη συνοχή στις γραμμές του, προσπαθώντας με μεγάλες μπάλες να βρει τα κενά στην αμυντική γραμμή των Πειραιωτών.

Αυτό μπορεί να μην συνέβη αρκετά συχνά, πλην όμως οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και έδειχναν πιο απειλητικοί μπροστά από την εστία του Σα.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα και κατάφερε με το γκολ του Γκερέρο (35’) να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του ματς. Από σέντρα του Κώστα Τσιμίκα, ο Γκερέρο κοντρόλαρε, γύρισε καλά το κορμί του, σούταρε και βρήκε δίχτυα.

Το τριφύλλι δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με την κατοχή της μπάλας υπέρ των «ερυθρόλευκων» (61-39%) αλλά με τις τελικές προσπάθειες ισορροπημένες (δύο έναντι τριών).

Στο ημίχρονο ο Δώνης έβαλε τον Χουάν Χοσέ Περέα αντί του… εξαφανισμένου Δημήτρη Κολοβού.

Ο νεαρός φορ έγινε αισθητός στην άμυνα του Ολυμπιακού και στο 58’ κέρδισε πέναλτι από τον Ρούμπεν Σεμέδο.

Ο Φεντερίκο Μακέντα το εκτέλεσε με φόντο το 3×3 στις εφετινές εκτελέσεις, ωστόσο ο Ζοζέ Σα έπεσε στη δεξιά του γωνία και το απέκρουσε. Αρχικά, ο διαιτητής Σάσα Στέγκεμαν έδωσε επανάληψη και κάρτα στον Πορτογάλο, όμως το VAR τον ώθησε στην αλλαγή των αποφάσεων. Επομένως, το 0-1 παρέμεινε και ο Ολυμπιακός, με την είσοδο των Λάζαρ Ραντζέλοβιτς-Μαντί Καμαρά, έλεγξε το κέντρο.

Ο Δώνης, από την πλευρά του, έριξε στη μάχη τους Γιοάν Μολό και Ούφε Μπεκ (ντεμπούτο κι αυτός, όπως ο Σένκεφελντ).

Η προσπάθεια του Παναθηναϊκού έφερε ωστόσο αποτέλεσμα στο 90’ με τον Μολό να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Μακέντα από τον Μεριά (1-1), μέσα σε πανδαιμόνιο!

Πολλά λάθη έκανε ο Γερμανός Σάσα Στέγκεμαν που έδειξε επτά κίτρινες κάρτες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης (71’ Μπεκ), Μπουζούκης, Κολοβός (46’ Περέα), Ζαχίντ (63’ Μολό), Μακέντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε (90+3’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά (69’ Καμαρά), Μασούρας (66’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.