Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 1-1 στα παιχνίδια των τελικών τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε εύκολα 1-1 στη σειρά των τελικών τον Ολυμπιακό στο βόλεϊ γυναικών. Τα πράσινα κορίτσια πήραν τη νίκη με 3-1 σετ (25-17, 25-22, 22-25, 25-21), και συνεχίζουν με επόμενο παιχνίδι στο αθλητικό κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» στις 6 Μαΐου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι αποκτώντας από την αρχή ένα προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Βέβαια, σε κάθε προβάδισμα των γηπεδούχων, οι ερυθρόλευκες έβρισκαν απάντηση, προσπερνώντας για μία και μοναδική φορά στο σετ (11-12).

Οι παίκτριες του Γκάιτς, βελτίωσαν πολύ το μπλοκ τους. Έσπασαν πολλές επιθέσεις του Ολυμπιακού και στη συνέχεια πήραν και πόντους και ανέκτησαν το προβάδισμα των τριών πόντων (15-12), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια (21-17) για να κλείσουν το σετ με 25-17 και να πάρουν προβάδισμα.

Η αρχή του δεύτερου σετ βρήκε τις πράσινες σε ρόλο κυνηγού, με τις παίκτριες του ολυμπιακού να διατηρούν προβάδισμα ενός πόντου (7-8). Βέβαια, μετά από ένα τάιμ-άουτ οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν ένα σερί 7-2 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-10. Και πάλι όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν απαντήσεις και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16-17.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο έως το 22-22, όπου ένας πόντος της Κρος και δυο λάθη από Χίπε και Σάλας τελείωσαν το σετ υπέρ του Παναθηναϊκού (25-22) για να γίνει το 2-0.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ μπήκε για να βγάλει αντίδραση και να μειώσει σε 2-1. Οι παίκτριες του Παρίζι και μπήκαν πολύ δυνατά προηγούμενες με 4-2. Στη συνέχεια διατήρησαν το συγκεκριμένο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει το μπλοκ του και να παίρνει προβάδισμα 15-14.

Όμως, το +1 του Παναθηναϊκού κράτησε για πολύ λίγο, με τις «ερυθρόλευκες» να ανακτούν ξανά το προβάδισμα το δύο πόντων (17-15), το οποίο και διατήρησε και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-22, μειώνοντας στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός απέκτησε, νωρίς, προβάδισμα πέντε πόντων (11-6), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια φτάνοντας μέχρι το 22-15. Είχε set ball/match ball (24-17), όμως εκεί οι παίκτριες του Ολυμπιακού μείωσαν στο -3 (24-21), χωρίς να καταφέρουν κάτι παραπάνω με το σετ να κλείνει με 25-21.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21