Ο Παναθηναϊκός καθάρισε σε μια ώρα την Οστάνδη 3-0

O Παναθηναϊκός καθάρισε σε μια ώρα την Οστάνδη με 3-0 και θέλει δυο σετ στην αυριανή ρεβάνς (15:30) για να μπει στην 8άδα του Challenge Cup.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έπιασε σπουδαία απόδοση από την γραμμή του σερβίς, ιδιαίτερα με τη Γκρόθες ήταν αποτελεσματικός στο μπλοκ και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την ομάδα από το Βέλγιο. Ο Παναθηναϊκός θέλει δύο σετ για να σφραγίσει την πρόκρισή του στα προημιτελικά και με την εικόνα των δύο ομάδων δε θα δυσκολευθεί στον επαναληπτικό. Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε και η Πένυ Ρόγκα που έβγαλε σπουδαίες άμυνες.

Η μεγάλη διαφορά που έχτισε ο Παναθηναϊκός, ιδιαίτερα στο τρίτο σετ έδωσε την ευκαιρία στον Απόστολο Οικονόμου να κάνει rotation προκειμένου να ξεκουράσει βασικές του αθλήτριες. Έτσι μπήκαν στο ματς Τσιτσιγιάννη, Καραγκούνη, Μεταξά, Παπαστεργίου και Κωνσταντέλλου με την εικόνα να μην αλλάζει.

Με όπλο το μπλοκ της η ομάδα του Βελγίου πήρε με το ξεκίνημα προβάδισμα δύο πόντων με την Σβάνσβιγκ. Οι φιλοξενούμενες έβρισκαν πόντους από τις ακραίες και έφτασαν στο 5-8 με τη Λέις με το τριφύλλι να μειώνει στον πόντο με μπλοκ της Γκρόθες. Με τα καλά σερβίς της ακραίας από την Ολλανδία η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου προηγήθηκε με 14-10 με μπλοκ της Κρος.

Με επίθεση της κεντρικής από τον Καναδά και λάθος της Σβάνσικ οι γηπεδούχες έφτασαν στο 19-13. Με νέο λάθος, της Μπάζνταμ, και μπλοκ άουτ της Στεπανένκο το τριφύλλι έφτασε τη διαφορά στους επτά πόντους για το 22-14 με το πρώτο σετ να ολοκληρώνεται με 25-17 μετά από χαμένο σερβίς της Μίσογιτς.

Τα καλά σερβίς της Γκρόθες βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 3-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με επίθεση της Κρος η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 7-4. Με τη Γκρόθες στη γραμμή των 9 μέτρων το τριφύλλι έφτασε στο 13-7 με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Με μπλοκ της Παπαφωτίου στη Σβάνσβιγκ και επίθεση της Στεπανένκο οι γηπεδούχες έφτασαν στο double score για το 18-9 με τον Ντεβός να καλεί τάιμ άουτ. Με το μπλοκ του Παναθηναϊκού να λειτουργεί άψογα οι πράσινες έφτασαν στο 23-9 με το εντυπωσιακό τους σερί να ολοκληρώνεται με επίθεση της Σβάνσβιγκ. Το τριφύλλι κατέκτησε με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ με 25-10.

Η Οστάνδη πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με το τριφύλλι να ανατρέπει για το 4-2 με Χατζηευστρατιάδου και Χαντάβα. Το σερί του Παναθηναϊκού με τη Γκρόθες στην γραμμή του σερί συνεχίστηκε με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 8-2 με άσο της ακραίας από την Ολλανδία. Με μπλοκ της Χαντάβα η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 11-4 και και 15-6 με τη Χαντάβα στην γραμμή του σερβίς. Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (18-7) μετά από παράβαση της Νέιτ με τον Παναθηναϊκό να κλείνει πολύ άνετα το σετ με 25-12 και το ματς 3-0.

Τα σετ 3-0 (25-17, 25-10, 25-12)