Ο Παναθηναϊκός κερδίζει και… εκτός έδρας 0-1 τον Ατρόμητο πήρε την πρόκριση

Επιτέλους εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό. Το τριφύλλι επικράτησε του Ατρόμητου με 1-0 στο Περιστέρι για την 5η φάση του Κυπέλλου και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Το «χρυσό» γκολ για τους νικητές σημείωσε ο συνήθης ύποπτος και κορυφαίος σήμερα Καρλίτος, που σκόραρε στο 38’ από ασίστ του επίσης εξαιρετικού Χατζηγιοβάνη, φτάνοντας τα εννέα γκολ σε οκτώ ματς!

Το «τριφύλλι» έκανε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη εκεί όπου είχε κάνει και την τελευταία, πέρυσι τον Φεβρουάριο. Αντιθέτως, η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν κατάφερε να κάνει σεφτέ ούτε και στο Κύπελλο, μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, αλλά ήταν ο Ατρόμητος εκείνος που είχε πρώτος την ευκαιρία να σκοράρει… Από την συνεργασία των Κουλούρη-Κωτσόπουλου, ο πρώτος απέτυχε να σκοράρει εντός περιοχής, σουτάροντας ελάχιστα άστοχα, μόλις στο 6’!

Μάλιστα, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν σταδιακά να «σπάσουν» το πρέσινγκ του αντιπάλου τους, αλλά και τα εύκολα λάθη στα «πράσινα» μετόπισθεν, ο Κουλούρης πάτησε ξανά περιοχή αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά, στο 10ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε «εγκλωβισμένος» από την αμυντική τακτική του Γιώργου Παράσχου, που δεν του επέτρεπε να αναπτυχθεί ορθολογικά.

Χρειάστηκε να «αδειάσει» ο Χατζηγιοβάνης τον Γκαλβάο και να «γεμίσει» από δεξιά, με τον Καρλίτος να νικάει μεν στον αέρα τον Παπαδόπουλο αλλά να αστοχεί στην κεφαλιά του, στο 17’, για να καταγραφεί η πρώτη του φάση!

Η επόμενη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε σχεδόν 20 λεπτά μετά, ξανά από ενέργεια του Χατζηγιοβάνη, στο 36’, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε την σέντρα-σουτ του.

Ωστόσο, στην τρίτη προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη στο 36΄, που ξεκίνησε από γέμισμα του Χουάνκαρ από αριστερά και το γύρισμα του Έλληνα διεθνούς εξτρέμ, ο Καρλίτος σκόραρε σε κενή εστία, για το 0-1!

Στην επανάληψη, οι Περιστεριώτες μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και ένταση, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Πήραν την κατοχή στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν και σε κάποια επικίνδυνη φάση.

Ένα «χλιαρό» σουτ του Κουλούρη στο 56’ και μια άστοχη κεφαλιά του Παπαδόπουλου πέντε λεπτά μετά ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν σε αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα άρχισε ξανά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθεί να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Καρλίτος, που πάσαρε σε δύο περιπτώσεις σε Παλάσιος και Χατζηγιοβάνη, στο 58ο και στο 63ο λεπτό αντίστοιχα, αλλά κανείς εκ των δύο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο γκολκίπερ της ομάδας των δυτικών προαστίων κράτησε «ζωντανό» το ματς και στο 85’, αποκρούοντας από κοντά το σουτ του Χατζηγιοβάνη.

Στις καθυστερήσεις μια ακόμα κεφαλιά του Παπαδόπουλου καθώς και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου δεν έφεραν την ισοφάριση.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (60’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Μαυρομμάτης (76’ Αθανασίου), Γκαλβάο, Νάτσος (70’ Ντένιτς), Σάλομον, Καρτάλης (76’ Μπεντινέλι), Κωτσόπουλος (70’ Τζαβίδας), Κουλούρης.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ (80’ Σάντσες), Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90’ Πούγγουρας), Καρλίτος, Παλάσιος (69’ Βιτάλ), Ιωαννίδης.