Ο Παναθηναϊκός με άμυνα για όσκαρ 89-43 τη Λάρισα πάει τελικό

Ο Παναθηναϊκός, συνέτριψε 89-43 τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ και κάνοντας το 3-2 στη σειρά, προκρίθηκε στους τελικούς της Stoiximan Basket League απέναντι στον Ολυμπιακό.

Πέντε παίκτες των «πράσινων» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ο οποίοι έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στο +51 (87-36).

Κορυφαίος ο Γουάιτ με 17 πόντους, με τον Νέντοβιτς να ακολουθεί με 16π. Στους 14π. σταμάτησε ο Μέικον, με τον Παπαπέτρου να έχει 11π. και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 10 ριμπάουντ.

Από την ομάδα της Θεσσαλίας, που θα παίξει στους μικρούς τελικούς με τον Προμηθέα, ξεχώρισαν οι Κρουμπάλι και Ζάρας με 11π. και 10π. αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός είχε άμυνα για όσκαρ, που ανάγκασε τη Λάρισα σε άστοχα σουτ από την περιφέρεια και με τους ορεξάτους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη από την άλλη, προηγήθηκε 12-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι με Μούντι και Κρουμπάλι (15-7), αλλά οι «πράσινοι» είχαν πάρει «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. και με τους Παπαπέτρου και Γουάιτ έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +16 (28-12).

Με την ίδια… φόρα και με σερί 4-0 μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +20 (32-12). Η Λάρισα έβγαλε αντίδραση με τον Τσαϊρέλη (34-19), ωστόσο οι «πράσινοι» απάντησαν αμέσως με τους Μέικον και Έβανς και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +27 (46-19), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Βόβορα σίγησαν επιθετικά, ωστόσο δεν τους κόστισε αυτό, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν απλώς ένα 4-0, διαμορφώνοντας το 46-23 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να είχε τον πλήρη έλεγχο και τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (53-31). Στη συνέχεια, ο Νέντοβιτς είχε μία προσωπική… έκρηξη, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στο +30 (63-33), στο 26’. Ωστόσο, οι παίκτες του Βόβορα δεν έριξαν… ταχύτητα με τους Μέικον και Γουάιτ να παίρνουν την… σκυτάλη και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ήταν το 73-35.

Με επιμέρους σκορ 14-1 ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, που τον έστειλε στο +51 (87-36) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο, με το τελικό σκορ να είναι 89-43.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43