Ο Παναθηναϊκός με σούπερ Μήτογλου 106-102 στην παράταση λύγισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Ντίνος Μήτογλου στο ματς της καριέρας του, οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε συγκλονιστική νίκη 106-102 σε βάρος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Καλίνινγκραντ. Το τριφύλλι ανέβηκε στο 10-7 και πλησίασε στην μία νίκη την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (11-6), ύστερα από ένα ματς – θρίλερ, που κρίθηκε στην παράταση. Είναι χαρακτηριστικό πως ο διεθνής φόργουορντ έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (25), ριμπάουντ (16), εύστοχα δίποντα (11), επιθετικά ριμπάουντ (8), λεπτά συμμετοχής (40’35”) αλλά και στο ranking (34), ενώ ισοφάρισε και το ρεκόρ καριέρας στα αμυντικά ριμπάουντ (8),

Ο μαγικός Νικ Καλάθης (22π., 6ρ., 17ασ. και μόλις 1λ.) έστειλε το ματς στον επιπλέον χρόνο, ισοφαρίζοντας με τρίποντο στα 7” πριν από το φινάλε. Ο Ιτούδης είχε δώσει εντολή να μην γίνει φάουλ και ο αρχηγός του «τριφυλλιού» τον τιμώρησε. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε σπουδαία δουλειά (14π., 6ρ.) και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον… άσο από το μανίκι του Πιτίνο να ακούει στο όνομα Ουέσλι Τζόνσον. Ο Αμερικανός πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ στο 35′, έπαιξε σπουδαίες άμυνες στον Μάικ Τζέιμς, έβαλε δύο τρίποντα και ήταν μεταξύ εκείνων που ξεχώρισαν.

Ο Παναθηναϊκός ήταν διαβασμένος και καλοστημένος, τα «τρικ» του Πιτίνο με τα σχήματα με τον έναν γκαρντ του βγήκαν, το κομμάτι των ριμπάουντ βελτιώθηκε και όλα αυτά σε συνδυασμό με τα λίγα λάθη έδωσαν ένα διπλό – χρυσάφι.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Μάικ Τζέιμς (30π.), ο οποίος, όμως, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας τα… θαλάσσωσε. Σε μεγάλο βράδυ ήταν και ο Ντάνιελ Χάκετ (24π.), με τους παίκτες του Ιτούδη να χάνουν βολές στην παράταση και να μην παίζουν καλή άμυνα.

Με τον Ντίνο Μήτογλου να ξεκινά στην αρχική πεντάδα και να «καθαρίζει» όλα τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός απαντούσε στα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ και είχε ένα προβάδισμα (6-11) από νωρίς. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ιτούδη βρήκε ρυθμό με Χάκετ και Χάινς, με αποτέλεσμα να περάσει εκείνη μπροστά (12-11) και χάρη στον Ιταλό να πάει στο +4 (17-13), στο 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, μπήκε στην… εξίσωση και ο Τζέιμς, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι όχι μόνο να συντηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (22-17).

Με την επιστροφή του Μήτογλου στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 6-0 τον έφερε ξανά μπροστά (22-23). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αφυπνίστηκε η ΤΣΣΚΑ ανεβάζοντας στροφές με Στρέλνιεκς, αλλά οι «πράσινοι» συνέχιζαν το ίδιο εντυπωσιακά στην επίθεση και έτσι έμεναν κοντά (34-34). Στα μισά, οι παίκτες του Πιτίνο έσφιξαν και αμυντικά, με τον Μήτογλου ξανά να φωνάζει «παρών» και παρέα με τον Τόμας να στέλνουν τον Παναθηναϊκό στο +7 (34-41), αλλά τα τρίποντα να φέρνουν τους γηπεδούχους στον πόντο (40-41). Ωστόσο, τα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στους φιλοξενούμενους, με τον Φριντέτ να τους στέλνει στα αποδυτήρια με το +4 (45-49).

Ο κυρίαρχος -και στις δύο πλευρές του παρκέ- Μήτογλου συνέχισε το ίδιο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό –με τη βοήθεια του Φριντέτ- στο +11 (47-58), το οποίο διατηρήθηκε (49-60), μέχρι το 24’. Εκεί, οι παίκτες του Πιτίνο έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους Χάκετ και Τζέιμς να παίρνουν «φωτιά» και να ρίχνουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (59-60), μέσα σε δύο λεπτά. Ο Καλάθης έδωσε «ανάσα» στο «τριφύλλι», αλλά οι Ρώσοι είχαν βρει ρυθμό και έτσι πέρασαν μπροστά (63-62), με τον Χάκετ να τους στέλνει στο +3 (69-66), στο 28’. Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Παναθηναϊκός έτρωγε… σίδερα στην άμυνα, μάζεψε τα ριμπάουντ και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο ισόπαλη 69-69.

Με πρωταγωνιστή τον Χάκετ, η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +4 (73-69), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να απαντά άμεσα με τον Παπαπέτρου για την ισοφάριση (75-75). Στη συνέχεια, κάποια λάθη των παικτών του Πιτίνο κόστισαν το -4 (79-75), το οποίο έμεινε μέχρι το 34’, αφού έγιναν εκατέρωθέν άστοχες επιθέσεις. Ο Παπαπέτρου έσπασε το… ρόδι για τους «πράσινους», αλλά ο Βοροντσέβιτς απάντησε με τρίποντο για το +5 (82-77) των Ρώσων. Τις λύσεις για το «τριφύλλι» έδωσε ο Παπαπέτρου, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (83-81), στο 36’, με τον Τζέιμς να στέλνει τη διαφορά στο +6 (87-81), αλλά το τρίποντο του Τζόνσον να κρατά τον Παναθηναϊκό στο ματς (87-84), στο 38’. Ακολούθησαν καλάθια των Χάινς και Παπαπέτρου (89-86), με τους «πράσινους» να βγάζουν απανωτές άμυνες και τον Καλάθη με τρίποντο να ισοφαρίζει (89-89), στα 7,2’’ πριν τη λήξη. Με την τρομερή άμυνα του Καλάθη, ο Τζέιμς υπέπεσε στο λάθος, με τον Μήτογλου να αστοχεί στα τελευταία 1,2’’ και έτσι το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Με τρίποντο του Τζόνσον ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την παράταση (89-92), με τον Τζέιμς να κάνει 1/3 βολές και τον Μήτογλου να τον στέλνει στο +4 (90-94). Η ΤΣΣΚΑ κρατούνταν με τις βολές, με τον Καλάθη να πετυχαίνει άλλη μία «βόμβα» από τα 7,5μ. για το +5 (92-97), στα μισά. Με τον Βοροντσέβιτς προσπάθησε να μείνει στο ματς η ΤΣΣΚΑ (95-98), αλλά εκεί «μίλησαν» οι Μήτογλου και Καλάθης για το +7 (95-102). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το «τριφύλλι» πήγαινε στη γραμμή και η ΤΣΣΚΑ κρατούνταν με τα τρίποντα (102-104). Στην τελευταία επίθεση, ο Φριντέτ σφράγισε τη νίκη με τις βολές, για το τελικό 102-106.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη του «τριφυλλιού» απέναντι στην «ομάδα του στρατού» και το δεύτερο σερί διπλό στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 κ.α., 102-106 παρ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 3 (1), Τζέιμς 30 (4/11τρ.), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 9 (1), Φόιγκτμαν 5 (1), Βοροντσέβιτς 7 (1), Χάκετ 24 (5), Κουφός, Χίλιαρντ 2, Κουρμπάνοφ 8 (2), Χάινς 14, Μπέικερ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Ράις 2, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 14, Τζόνσον 6 (2), Μπράουν, Φριντέτ 15 (2), Καλάθης 22 (3τρ., 17ασ.), Γουάιλι 6, Μήτογλου 25 (16ριμπ.).