Ο Παναθηναϊκός νίκησε 103-74 το Λαύριο στο τρίτο ματς των τελικών

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 103-74 του Λαυρίου στο τρίτο παιχνίδι των τελικών της Stoiximan Basket League, έκανε το 2-1 στη σειρά και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να φτάσει στο 40ο πρωτάθλημά του. Απόλυτοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» οι Μπεν Μπέντιλ, που πραγματοποίησε το καλύτερό του παιχνίδι με το «τριφύλλι» πετυχαίνοντας 28 πόντους και Τι Τζέι Μπρέι που τελείωσε το ματς με 21 πόντους από 7/9 τρίποντα.

Το Λαύριο έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους στο 31′ (71-62), αλλά από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι διαρκώς ανέβαζαν την τιμή της, για να φτάσουν στο τελικό +29.

Για τους νικητές, τους δύο πρωταγωνιστές ακολούθησε σε απόδοση ο Παπαπέτρου (16π, 5ασ, 3ρ), ενώ για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: Κάρτερ (14π, 4ασ), Μουράτος (12π, 4ασ), Ντιαλό (11π), Κόζι (11π).

Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί στο Λαύριο την Πέμπτη (20:00).

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-4 στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μπρέι να έχει 2/2 τρίποντα. Ωστόσο το Λαύριο έτρεξε ένα επιμέρους 7-0, παίζοντας εξαιρετική άμυνα (6 κλεψίματα στην πρώτη περίοδο) και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό, και πέρασε μπροστά 11-10 στα μισά της περιόδου. Με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +6 (21-15) στο 8′ και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 24-20, έπειτα από τρίποντο του Κάρτερ με τη λήξη του χρόνου.

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που «ξεκόλλησαν» πρώτοι και έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (32-22) στο 15′. Ο Παπαπέτρου με προσωπικό σερί 8 πόντων κρατούσε τον Παναθηναϊκό σε διαφορά ασφαλείας, πριν ο Ντιαλό την ρίξει στους έξι (36-30) με τρίποντο στα 2,5 για τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Οι πράσινοι επανήλθαν άμεσα σε διψήφιο προβάδισμα (41-30) και πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι 44-30, με τον Μπρέι να ευστοχεί στο πέμπτο του τρίποντο στο ματς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο +17 (47-30) με νέο τρίποντο του Μπρέι, αλλά το Λαύριο κατάφερε πολύ γρήγορα να ρίξει τη διαφορά στους έξι (47-41) με ένα σερί 11-0. Ο Παπαπέτρου αποκατέστησε με τρίποντο στο 24′ τη διψήφια διαφορά (54-44) και ο Μπέντιλ τη συντηρούσε πάνω από τους 10 πόντους, μέχρι το 71-57 του 30′.

Το Λαύριο μείωσε στους εννιά μέσα σε ένα λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-62), αλλά ο εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο Μπέντιλ (πέτυχε τους 23 από τους 28 πόντους του) συνέχισε το… βιολί του και έγραψε στο 13′ το 80-64 φτάνοντας τους 24 πόντους. Από εκεί και πέρα η διαφορά αυξανόταν διαρκώς μέχρι το τέλος του αγώνα, με το Λαύριο να βγαίνει εκτός διεκδίκησής του. Ο Παναθηναϊκός έπιασε ξανά τους 100 πόντους λίγο πριν τη λήξη, όπως και στον πρώτο τελικό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74