Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι 2-1 από την ΑΕΚ που φωνάζει για τη διαιτησία

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο θριαμβευτής της αθηναϊκής μάχης στη Λεωφόρο, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ως η μοναδική ομάδα που έχει ξεκινήσει με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ μετά το γκολ του Πινέδα στο 36’ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με δύο τέρματα από την άσπρη βούλα των Αϊτόρ (43’) και Σπόραρ (45+7’), ενώ είχαν και δύο δοκάρια.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που έλεγχε το ρυθμό και μόλις στο 5’ ο Σπόραρ έκλεψε τη μπάλα από τον Ρότα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στάνκοβιτς που έσωσε την εστία του.

Το τριφύλλι δημιούργησε μία ακόμη ευκαιρία μετά από κλέψιμο του Κουρμπέλη ψηλά και πάσα προς τον Σπόραρ, την οποία έσωσε ο Τζαβέλλας (25’), ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τσέριν εκτέλεσε κόρνερ βγάζοντας μόνο του στο δεύτερο δοκάρι τον Κουρμπέλη που έστειλε τη μπάλα άουτ (26’).

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο ντέρμπι στο 29’ με τον Αραούχο να δίνει ωραία στον Γκατσίνοβιτς, το πλασέ του οποίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Και έξι λεπτά αργότερα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ (36’) με τον Αραούχο να εκμεταλλεύεται το ανοιχτό κοντρόλ του Πέρεθ και να τροφοδοτεί τον Πινέδα που με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμεση αντίδραση και στο 41’ μετά από κόρνερ του Τσέριν ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Χατζισαφί.

Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Αϊτόρ ισοφάρισε (1-1) από την άσπρη βούλα μέσα σε πανδαιμόνιο (43’). Και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασε στην ανατροπή πριν το ημίχρονο. Ο Αϊτόρ με θαυμάσια μπαλιά είδε την κίνηση του Γκάνεα, αυτός τσίμπησε τη μπάλα προ του Λιβάι Γκαρσία και ανατράπηκε με τον Καμπάκοφ να υποδεικνύει την παράβαση. Ο Σπόραρ ανέβαλε την εκτέλεση και έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους πράσινους να δίνουν στην ΑΕΚ χώρο με τη μπάλα και στο 55’ ο Μπρινιόλι παραχώρησε κόρνερ σε σουτ του Αραούχο έξω απ’ την περιοχή. Ο Αλμέιδα έκανε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έβρισκε χώρους στο τρανζίσιον και στο 61’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Σπόραρ να δίνει στον Αϊτόρ, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η ΑΕΚ είχε με τη σειρά της τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 72’ με τον Αραούχο να πλασάρει πάνω από το δοκάρι μέσα από την περιοχή, μετά από έξοχη πάσα του Άμραμπατ.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Μπερνάρ στο 78’ και στο 85’ ο Παναθηναϊκός είχε το δεύτερο δοκάρι του στο ντέρμπι, με τη βολίδα του Παλάσιος να τραντάζει το οριζόντιο, μετά από κλέψιμο του Ιωαννίδη. Στο 90+1’ ο Παλάσιος έφυγε μόνος του με τον Στάνκοβιτς αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, ενώ στο 93’ ο Λιβάι Γκαρσία αστόχησε σε κεφαλιά μετά από υπέροχη σέντρα του Άμραμπατ!

Τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων και για τα δύο πέναλτι δέχθηκε ο Βούλγαρος διαιτητής Καμπάκοφ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Κουρμπέλης (74’ Βέρμπιτς), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος (92’ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (78’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (78’ Μπερνάρ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα ): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58’ Μοχαμάντι), Γιόνσον (57’ Μάνταλος), Σιμάνσκι (57’ Αμραμπατ), Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58’ Ελίασον), Αραούχο (77’ Φαν Βέερτ).