O Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό 1-3 και πάτησε κορυφή

Με όπλο το τρομερό του μπλοκ, ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το «Μελίνα Μερκούρη» (3-1 σετ), πήρε ένα σπουδαίο διπλό από τον «αιώνιο» αντίπαλο, έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού και ανέβηκε στην κορυφή της Volley League!

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Ανδρεόπουλου βρέθηκε πίσω στα σετ με 1-0, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και πλέον με το φινάλε του πρώτου γύρου φτάνει τους 18 βαθμούς, οι Πειραιώτες μένουν στους 17 και ο ΠΑΟΚ στους 16, κάτι που δείχνει πως όλα θα κριθούν στο νήμα!

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκοράρισμα. Μετά το 12-12 όπου πήγαιναν μαζί, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τρομερό παιχνίδι και άνοιξαν τη διαφορά στο +4 (17-13). Τα πολλά λάθη του «τριφυλλιού» από εκείνο το σημείο και μετά, επέτρεψαν στην ομάδα του Καζάζη να φτάσει εύκολα στο 1-0 (25-20).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τρομερά το δεύτερο σετ και από νωρίς έχτισαν μια διαφορά +4 (10-6). Κάπου εκεί ο Ανδρεόπουλος αναγκάστηκε να καλέσει σε τάιμ άουτ και οι «πράσινοι» ξύπνησαν! Με ένα σερί πέντε πόντων πέρασαν μπροστά και απείλησαν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά. Η ομάδα του Καζάζη πέρασε και πάλι μπροστά δείχνοντας να έχει τον ρυθμό. Από το 20-18, ο Παναθηναϊκός πέρασε στο 20-21 και με τρομερά χτυπήματα ισοφάρισε σε 1-1 (21-25)!

Στο τρίτο σετ υπήρχε μόνος ένας πρωταγωνιστής και αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Από το 4-5, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 4-10 με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς και να φτάνει σε άπιαστα επίπεδα για τον Ολυμπιακό, αφού στους παίκτες του Ανδρεόπουλου και κυρίως του Ρανγκέλ και Στάλεκαρ, «έβγαιναν» τα πάντα. Στο 11-21 υπήρξε διακοπή 10’ αφού έπεσαν δύο αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν εύκολα το 1-2 (14-25).

Ο ρυθμός ήταν ξεκάθαρα υπέρ του Παναθηναϊκού, αφού από την αρχή του τέταρτου σετ πήγε στο +3 (3-6). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει, και η διαφορά μεγάλωνε (7-14). Οι Πειραιώτες το πάλεψαν δύο φορές (12-16, 21-23), όμως το αδιαπέραστο μπλοκ του «τριφυλλιού» σε συνδυασμό με τον τρομερό Πρωτοψάλτη, του έδωσαν τη νίκη με 3-1 (21-25).

Τα σετ 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25)