Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του κι έχασε από τη Βαλένθια 95-83

Αποκαρδιωτικός ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την έλλειψη συγκέντρωσης (18 λάθη) και την τραγική του περιφερειακή άμυνα, με συνέπεια να υποστεί την ήττα (95-83) στη Βαλένθια. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Βαλένθια ανέβηκε στο 5-3 και συνεχίζει την καλή πορεία της, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 2-5, με τρεις σερί ήττες.
Όαση για τους «πράσινους», ο Σέλβιν Μακ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του (15 πόντοι). Πάλεψαν στο πρώτο μέρος οι Μήτογλου (11 πόντοι) και Παπαπέτρου (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Δήμιοι του «τριφυλλιού» οι Πρέπελιτς (18 πόντοι, 6 ασίστ), Γουίλιαμς (14 πόντοι) και Χέρμανσον (13 πόντοι).
Ο Γιώργος Βόβορας τόνισε πως το παιχνίδι κόντρα στην Βαλένθια ήταν «κλειστό» για 30 λεπτά και στάθηκε στα 19 λάθη των παικτών του, αλλά και στο τέταρτο δεκάλεπτο των Ισπανών. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού τόνισε: «Ξέραμε από την αρχή ότι έπρεπε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα στην επίθεση με σπουδαίο ταλέντο που μπορεί να σκοράρει από κοντά και μακριά. Το να ελέγξουμε τα λάθη μας ήταν το πιο αδύναμο σημείο μας, κάναμε 19 λάθη. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις ένα εκτός έδρας παιχνίδι έτσι.

Στα πρώτα 30 λεπτά ήταν κλειστό παιχνίδι. Είχαμε ευκαιρία να κερδίσουμε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια σκόραρε πολλά τρίποντα , είχε καλές επιλογές στην επίθεση, βρήκε ρυθμό και ήταν δύσκολο για εμάς να επιστρέψουμε».