Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Challenge Cup

Στα προημιτελικά του Challenge Cup βρίσκεται ήδη ο Παναθηναϊκός, αφού οι «πράσινες» του Απόστολου Οικονόμου, μετά την χθεσινή καθαρή νίκη, πήραν τα δύο σετ που ήθελαν σήμερα στον Άγιο Θωμά και ολοκλήρωσαν την «αποστολή» τους!

Το «τριφύλλι» αν και βρέθηκε πίσω στα σετ με 1-0 (25-22), ισοφάρισε τις Βελγίδες σε 1-1 (18-25). Οι τυπικά γηπεδούχες πήραν εκ νέου προβάδισμα με 2-1 (25-21), όμως η ελληνική ομάδα απέδειξε την ποιότητά της, έκανε το 2-2 (22-25) και… έφυγε για τους «8».

Χωρίς να έχει στην πραγματικότητα καμία σημασία, η Οστάνδη κατάφερε να πάρει το τάι μπρέικ (15-10) και τη νίκη με 3-2 σετ, με τον Παναθηναϊκό και το κόσμου του από την άλλη, να προετοιμάζεται για τις μεγάλες στιγμές που έρχονται, με τη νικήτρια του ζευγαριού Τενερίφη-Μπούρσα.