Ο Παναθηναϊκός σφράγισε το εισιτήριο 2-0 στον Βόλο

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Βόλου με 2-0, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Πανθεσσαλικό στάδιο, «σφραγίζοντας» το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει τον ΠΑΟΚ.

Ο Τσέριν άνοιξε το σκορ υπέρ των «πράσινων» στο 41’, από ασίστ του Ιωαννίδη, φτάνοντας τα τρία γκολ με τη φανέλα τους και όλα απέναντι στην ομάδα της Μαγνησίας! O Σπόραρ που μπήκε αλλαγή, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα μετά από κεφαλιά-πάσα του Σάντσες στο 80ο λεπτό.

Το εκτεταμένο rotation από πλευράς Ιβάν Γιοβάνοβιτς έπιασε τόπο, αφού η ομάδα του έκανε το 2Χ2 και παράλληλα επέστρεψε στις νίκες, παρότι είχε 9/11 αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Στους κερδισμένους του αγώνα συγκαταλέγεται ο Βαγιαννίδης, που έκανε πολύ καλή εμφάνιση, ενώ και ο Πούχατς είχε καλή απόδοση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση το λάθος που παραλίγο να κοστίσει πέναλτι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… ορεξάτος, κυκλοφορώντας την μπάλα και ψάχνοντας την δημιουργία από τα άκρα, με τον Βόλο να τον περιμένει στο δικό του μισό του γηπέδου, περιμένοντας να «χτυπήσει» σε κάποια αντεπίθεση.

Η πρώτη φορά που το «τριφύλλι» κατάφερε να πετύχει τον στόχο του, αλλά… κατά το ήμισυ, ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Τσέριν άνοιξε δεξιά στον Βαγιαννίδη εκείνος γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον επερχόμενο Βέρμπιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να… τελειώσει τις όποιες ελπίδες του αντιπάλου του, που δεν πάτησε ούτε μια φορά στην περιοχή του Λοντίγκιν, στο 40ο λεπτό.

Από βαθιά μπαλιά του Ρούμπεν ο Ιωαννίδης πρόλαβε την έξοδο του Κότνικ, βγήκε από αριστερά και γύρισε στο ύψος του πέναλτι όπου ο επερχόμενος Τσέριν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1!

Τρία λεπτά μετά, από το πρώτο λάθος του Πούχατς, λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να απειλήσουν με την ισοφάριση από το… πουθενά, αφού ο Αγγελάκης υπέδειξε πέναλτι αρχικά. Ωστόσο, με την βοήθεια του VAR, καταλόγισε φάουλ εκτός περιοχής υπέρ του Τάχατου…Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να τον ελέγχουν.
Έχοντας, «καθαρίσει» με την υπόθεση πρόκριση, ο Γιοβάνοβιτς βρήκε την ευκαιρία να παίξει με 4-4-2 από το 64’ και μετά, ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον Σπόραρ στο πλευρό του Ιωαννίδη, όπως και τον Μπερνάρ.
Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι δύο αλλαγές του Παναθηναϊκού συνεργάστηκαν ωραία, με τον Βραζιλιάνο μέσο να βγάζει πάσα στον κενό χώρο για τον Σλοβένο επιθετικό ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Ο Μπερνάρ συνέχισε να είναι το σημείο αναφοράς των «πράσινων», έχοντας μερικές πολύ ωραίες ενέργειες, όπως το «τακουνάκι» στο 78’, αλλά και συμμετοχή στο τελικό 0-2, όταν  από την εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ από την αριστερή πλευρά και την κεφαλιά προς τα πίσω του Σάντσες, ο ανενόχλητος Σπόραρ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, στο 80ο λεπτό!

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος, 4-2-3-1): Κότνικ, Ουές, Ασλανίδης, Ταχάτος, Σιέλης, Μεταξάς (66′ Ντέλετιτς), Μεσκίδα, Γκάζι (66′ Τσελεμπάκης), Καρτάλης, Τσιρίνος (66′ Μπαριέντος), Κούτσιας (46′ Οζέγκοβιτς).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Πούχατς (75′ Παλάσιος), Τσόκαϊ, Ρούμπεν (64′ Σπόραρ), Τσέριν, Βαγιαννίδης (82′ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (82′ Κώτσιρας), Βέρμπιτς (64′ Μπερνάρ).