Ο Παναθηναϊκός Β΄ 1-0 στο ντέρμπι την ΑΕΚ Β΄

Ο Παναθηναϊκός Β’, ήταν ο μεγάλος νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι, αφού επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ Β’ στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη 2η συνεχόμενη νίκη τους και ανέβηκαν στην 9η θέση της βαθμολογίας του νότιου ομίλου της Super League 2.

Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν δίχως τρίποντο για 4η διαδοχική αγωνιστική (0-1-3) και υποχώρησαν στην 5η θέση.

Η Ένωση ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και είχε την εδαφική υπεροχή, όμως ήταν φλύαρη στην τελική ενέργεια.

Η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ Β’ στο πρώτο μέρος ήρθε στο 28’, με τον Τζούντα Γκαρσία να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 78’, ο Τσιριγώτης επωφελήθηκε από την αδράνεια του Γιαννούτσου και με πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Βάθκεθ (0-1).

Επτά λεπτά αργότερα (85’), οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, ωστόσο το δυνατό σουτ του Γιούση σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου.

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Μιτάι, Μπάμπης (32΄ Ρουκουνάκης), Μουστακόπουλος (85’ Γκολφίνος), Γερολέμου (46? Χριστόπουλος), Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (76’ Κορομηλάς), Κοσίδης

Παναθηναϊκός Β’ (Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Σερπέζης (70’ Καραμπάς), Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Κρυπαράκος (70’ Καρβούνης), Σαρδέλης (86’ Κούτσιας), Ρόμπι, Μαραθωνίτης (59΄ Τσιριγώτης), Μαρτίνης, Ηλιάδης