Ο ΠΑΟΚ 1-0 τον πελάτη του Παναιτωλικό με γκολ του Τόμας στο 7΄

Το νέο αίμα του ΠΑΟΚ χάρισε τη νίκη 1-0 στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ο Νάρεϊ σέρβιρε και ο Ισπανός Μπράντον Τόμας εκτέλεσε στο 7ο λεπτό, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν ποδαρικό με το δεξί και να φτάνουν τις 16 σερί νίκες ενάντια στους Αγρινιώτες που έχουν αποδειχτεί πελάτες τους!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο να πιέσουν πολύ τους Αγρινιώτες και, παρότι το κατάφεραν στα πρώτα λεπτά, ο Καρέλης τους άγχωσε όταν απέτυχε να σουτάρει καλά από πλεονεκτική θέση στο 5’.

Εντέλει, ένα δίλεπτο αργότερα ήρθε το γκολ για τους Θεσσαλονικείς, με τον Νάρεϊ να συνδυάζεται άψογα με τον Λύρατζη και να βγάζει εξαιρετική μπαλιά στον Τόμας για το 1-0 από κοντά.

Ο Γερμανός εξτρέμ προκάλεσε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και είχε αρκετές ενέργειες από τα δεξιά, μία εκ των οποίων έφερε και γκολ του Αουγκούστο στο 11’ (ακυρώθηκε σωστά για επιθετικό φάουλ).

Ένα μακρινό σουτ του Κουλιεράκη στο 19’ αιφνιδίασε τον Ανέστη, που έδιωξε εντέλει σε κόρνερ, ενώ μία άστοχη έξοδος του Κοτάρσκι στο 28’ έδωσε την ευκαιρία στον Φλόρες να σουτάρει – απελπιστικά άουτ!

Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Τόμας άγγιξε το 2-0, όμως είδε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να αποκρούει με το ένα χέρι την κεφαλιά του μετά την μπαλιά του Μπίσεσβαρ.

Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με μακρινό σουτ του Ντουάρτε που πέρασε ψηλά άουτ, με τη συνέχεια να ανήκει στον ΠΑΟΚ.

Το συρτό σουτ του Τόμας στο 36’ εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Ανέστη, που είχε επίσης απαντήσεις τόσο στην κεφαλιά του Ίνγκασον (43’) όσο και στο φαλτσαριστό σουτ του Κούρτιτς (45’).

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά τον πρώτο λόγο μέσα στο γήπεδο, ωστόσο, οι Αγρινιώτες έδειξαν διάθεση να απειλήσουν, είχαν κλεψίματα της μπάλας που δεν εκμεταλλεύτηκαν όμως αποτελεσματικά στην κόντρα επίθεση, με το ενδιαφέρον να μετατοπίζεται στην σκακιέρα των δύο προπονητών.

Κόντρα στο χαμηλό τέμπο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄ μέρους, ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός «ξύπνησαν» στο φινάλε, με τους μεν γηπεδούχους να χάνουν ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Αουγκούστο και τους γηπεδούχους να απαντούν στην κόντρα επίθεση με τον Σενγκέλια. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, σφραγίζοντας τις προσπάθειες των δύο ομάδων, σε ένα ματς που ο Δικέφαλος άξιζε κάτι παραπάνω επιθετικά!

Εύκολη αποστολή για τον Άγγελο Ευαγγέλου, που δεν είχε δύσκολες φάσεις να αντιμετωπίσει.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (80’ Σάστρε), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς, Ντάντας (72’ Φ. Σοάρες), Αουγκούστο, Νάρεϊ (80’ Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (65’ Ελ Καντουρί), Τόμας (72’ Ολιβέιρα).

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μλάντεν (81’ Βαρόνε), Λάρσον, Κορνέλιους, Φλόρες, Ντουάρτε (81’ Ξενιτίδης), Ντίας (71’ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (57’ Νταγκό), Καρέλης (81’ Ζοάο Πέδρο).