O ΠΑΟΚ 23-17 την ΑΕΚ

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 23-17 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής της handball premier και έδωσε τέλος στο αήττητο της Ένωσης στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη έφτασε τους 16 βαθμούς, όσους και η ΑΕΚ. Αμφότεροι οι δύο δικέφαλοι κυνηγούν τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή που είναι στην πρώτη θέση με 19 βαθμούς.

Στο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ σπουδαία εμφάνιση έκανε ο τερματοφύλακας της ομάδας της Θεσσαλονίκης Κώστας Κοτανίδης.

Επιθετικά ξεχώρισαν ο Κοκώνης και ο Παλάσκας για τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ είδε τους ξένους Παλεβίτσιους και Γιάκομπσεν να την κρατούν στο παιχνίδι σε πολλά σημεία του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τακτική να περιορίσει στο ελαχιστό τις επιθετικές απειλές της ΑΕΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκη τα κατάφερε στα πρώτα δέκα λεπτά όπου η Ένωση δεν κατάφερε να βρει γκολ αλλά οι γηπεδούχοι δεν ήταν και τόσο αποτελεσματικοί στην επίθεση, όπως και στο παιχνίδι στο κλεισρό του Ρέντη με αντίπαλο τον Ολυμπιακό/όμιλο ξυνή.

Ο Γιάκομπσεν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σκόραρε για πρώτη φορά για την ΑΕΚ με τον Ντζόνο να δίνει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1) στον ΠΑΟΚ στο 15ο λεπτό του αγώνα. Η ΑΕΚ με τον Ραντούλοβιτς να κατεβάζει τα ρολά κατάφερε με εντυπωσιακό σερί 0-5 να πάρει προβάδισμα τριών γκολ με Ζαμπούνη (2) και Παλεβίτσιους.

Στο 4-7 με τον Παλεβίτσιους ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να χτίσει σερί και να ισοφαρίσει σε 7-7 με Ντζόνο, Κοκώνη και Νικολαΐδη. Όπως μαρτυρά και το σκορ του ημιχρόνου και η χαμηλή συγκομιδή για τις δύο ομάδες οι δυνατές άμυνες αλλά και οι δύο τερματοφύλακας κυριάρχησαν στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Με Κοκώνη, Παλάσκα αλλά και τον Κυπραίο η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη έφτασε στο 7-2 σερί στα πρώτα δέκα λεπτά και προηγήθηκε με 14-9 στο 40ο λεπτό του αγώνα.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι με Γιάκομπσεν, Βραζάλιτσα και Παλεβίτσιους αλλά ο ΠΑΟΚ είχε λύση σε κάθε πρόβλημα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα τρία τέρματα από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά.

Μετά το 21-17 με τον Βραζάλιτσα πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Νικολαΐδης και ο Πετρίδης διαμόρφωσαν το 23-17 που ήταν και το τελικό σκορ.