O ΠΑΟΚ 3-2 σετ τον Ολυμπιακό προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ, νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό, προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και θα διεκδικήσει την Παρασκευή τρίτη σερί κούπα στον θεσμό!

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με συνεχόμενα… comeback και από τις δύο πλευρές, ο ΠΑΟΚ νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και θα διεκδικήσει κόντρα στον Φοίνικα Σύρου το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας του!

Μπορεί οι Πειραιώτες να ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο σετ και να ισοφάρισαν σε 2-2, όμως στο τάι μπρέικ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε ένα τεράστιο αποτέλεσμα!

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Οι παίκτες του Καλμαζίδη πίεσαν από τη θέση του σερβίς, ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά πέντε πόντων.

Ο Ολυμπιακός σε κανένα σημείο του πρώτου σετ δεν μπόρεσε να μπει στη διεκδίκησή του, ο ΠΑΟΚ συντήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και έφτασε στην κατάκτησή του με 25-19. Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν αντιστρόφως ανάλογο με εκείνο του πρώτου ο Ολυμπιακός με τον Τέπαν να κάνει μεγάλη δουλειά από τη θέση του σερβίς οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο +7 (1-8).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στους δύο 9-11, αλλά ξανά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 (11-17). Οι παίκτες του δικεφάλου προσπάθησαν να μαζέψουν ξανά τη διαφορά, αλλά ο Πέριτς έκλεισε το σετ με 25-22 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά εκείνος που πήρε από την αρχή τα ηνία με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στη διεκδίκησή του στο φινάλε. Ο Τέπαν πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 20-16 και βοήθησε ώστε ο Ολυμπιακός να μειώσει στον πόντο δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, στο φινάλε ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε και το κατέκτησε με 25-22.

Το τέταρτο σετ είχε πολλά κοινά με το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ μόνο που αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το σετ με 25-17 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10

ΠΑΟΚ: Γουόλς, Ούντρις, Κουμεντάκης, Μπαρνς, Μπράουν, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης

Ολυμπιακός: Στιβαχτής, Τέπαν, Μιγαήλοβιτς, Πέριτς, Παγένγκ, Ζουπάνης και λίμπερο ο Ζήσης