Ο ΠΑΟΚ 81-78 τον Προμηθέα πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να λυγίσει τον Προμηθέα (81-78), έχοντας πρωταγωνιστές Φράνκε και Χαντς, και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στον Προμηθέα, άντεξε στο ξέσπασμα της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου στην τέταρτη περίοδο και με μεγάλα σουτ από Χαντς και Φράνκε έφτασε στη νίκη, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 στη σειρά και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, με το σκορ να είναι ισόπαλο (6-6, 3′). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με Φράνκε, Τσιακμά και Χαντς και έχτισε διαφορά στο σκορ (17-9, 7′). Ο Τόμασον έγινε αιχμή του δόρατος και ο Προμηθέας μείωσε (19-17, 8′). Ρένφρο και Σαλούστρος προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά, αλλά ο Κόντιτ δεν το επέτρεψε, μειώνοντας σε 23-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, καθώς Κάουαν και Τσαίρέλης έδωσαν λύσεις στην επίθεση (29-26, 13′). Ο Γιανίκ Φράνκε πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με προσωπικές ενέργειες η διαφορά ανέβηκε (36-28, 15′). Ο Τσιακμάς μπήκε στημ εξίσωση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (46-30, 17′). Ο Προμηθέας αντέδρασε όμως. Τα τρίποντα των Κουλμπόκα και Κάουαν ροκάνισαν τη διαφορά (47-40, 19′). Ο Τσαϊρέλης είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος και έγραψε το 47-42.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν ανταγωνιστικοί με Κόντιτ και Μουράτο (50-48, 23′). Ο Πόλεϊ έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ με διαδοχικά τρίποντα (54-49, 25′). Ο Προμηθέας δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, χάρη στον Τόμασον, που μείωσε (56-53, 27′). Ο Φράνκε ανέλαβε δράση ξανά, ο Πόλεϊ έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου και έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +7 για το 64-57.

Στα πρώτα λεπτά της περιόδου ο Προμηθέας κράτησε τον ΠΑΟΚ στο μηδέν και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση ενός σουτ με τον Τσαϊρέλη (64-61, 34′). Η απάντηση από τον ΠΑΟΚ ήρθε με τους Τσιακμά και Φράνκε να κάνουν τη… δουλειά και να ανεβάζουν τη διαφορά (69-61, 35′). Ο Τόμασον βγήκε μπροστά και κράτησε τον Προμηθέα μέσα στο παιχνίδι (69-65, 36′). Ο Προμηθέας τιμώρησε τα λάθη του ΠΑΟΚ και με τον Κάουαν να σκοράρει πέρασε μπροστά (69-70, 37′). Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε με Χαντς και Φράνκε, ανακτώντας προβάδισμα (73-70, 38′).

O Κάουαν φώναξε ξανά παρών και με μεγάλο τρίποντο ανέτρεψε την κατάσταση (73-74, 1’50” για το τέλος). Ο Χαντς με μεγάλο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έβαλε τον ΠΑΟΚ ξανά σε θέση οδηγού, με τον Τόμασον να βρίσκει σίδερο στη δική του προσπάθεια (76-74). Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού κράτησαν τα ηνία ως το τέλος, παρά την προσπάθεια του Προμηθέα και πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78.