Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να “καθαρίσει” την πρόκριση 0-0 με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα

Την τελευταία αγωνιστική θα περιμένει ο ΠΑΟΚ για να πάρει τη δεύτερη θέση στον 6ο όμιλο του Europa Conference League, καθώς σήμερα έμεινε στο 0-0 με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα.

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε στο κεκλεισμένων των θυρών «Stadion Tehelne pole», δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου υποδέχεται τη Λίνκολν, και πρέπει να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σλόβαν, η οποία φιλοξενείται από την αδιάφορη Κοπεγχάγη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με σαφή διάθεση να πιέσει ψηλά. Στο 6′ είχε την πρώτη του καλή στιγμή με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, το οποίο μπλόκαρε ο Χόβαν.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κι όσο περνούσε η ώρα κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο, έχοντας μεγαλύτερη συνοχή και παίζοντας πιο συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Ωστόσο, δεν μπορούσαν φτιάξουν και αξιόλογες φάσεις.

Ο Μπίσεσβαρ στο 31′ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς: Ο Σίντκλεϊ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον ξεμαρκάριστο Ολλανδό χαφ να πιάνει το σουτ μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής, το οποίο κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε καλές επιστροφές και δεν δεχόταν φάσεις, με τον Μεντβέντεβ να απειλεί με διαγώνιο τελείωμα στο 43′, στη μεγαλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους. Διπλάσιες οι τελικές -8(2) έναντι 4(1)- στην ολοκλήρωση του πρώτου μέρους για την ομάδα του Λουτσέσκου, η οποία είχε 61% ποσοστό κατοχής της μπάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μιχάι να αντικαθιστά τον τραυματία Κρέσπο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μπαίνουν πιο φορτσάτοι, ωστόσο μέχρι και το 60′ η Σλόβαν ήταν εκείνη με τις δύο καλύτερες στιγμές, χάρη στις κεφαλιές των Άγκμπο (57′) και Γκριν (60′).

Σταδιακά από το 64′ μέχρι το 72′ ο Λουτσέσκου έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Σβαμπ, Μουργκ και Σφιντέρσκι. Ο τελευταίος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 78′, όταν ύστερα από πολύ ωραίο ξεδίπλωμα αντεπίθεσης, συνέκλινε, έπιασε το σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η είσοδος του Μιτρίτσα έδωσε επιπλέον ώθηση στον ΠΑΟΚ, με τον Κασία να μπλοκάρει τελευταία στιγμή την προβολή του Ρουμάνου χαφ στο 88′. Στα τελευταία λεπτά ο «δικέφαλος του Βορρά» περικύκλωσε την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει και το γκολ της νίκης.

Χωρίς δύσκολες φάσεις κύλησε το ματς για τον Ολλανδό Ντένις Χίγκλερ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Χόβαν – Μεντβέντεβ, Κασία, Μποζίκοβ, Ντε Μάρκο (90′ Ντα Σίλβα) – Άγκμπο, Ιμπραΐμ (90′ Μραζ) – Γκριν (70′ Τσάβριτς), Βάις, Ζμρχαλ (70′ Ντράζιτς) – Χεντί.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο (46′ Μιχάι), Σίντκλεϊ – Κούρτιτς, Εσίτι (64′ Σβαμπ) – Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (72′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (86′ Μιτρίτσα) – Άκπομ (72′ Σφιντέρσκι).