Ο ΠΑΟΚ είχε το κίνητρο και καθάρισε 2-0 τον Άρη στο Χαριλάου

Ο ΠΑΟΚ είχε το κίνητρο, νίκησε τον Άρη 2-0 στο Χαριλάου και πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό του στην προσπάθεια να μείνει στη δεύτερη θέση και να πάρει το δεύτερο εισιτήριο για το Champions League.

O Άρης που μετά τον αποκλεισμό του από το κύπελλο και την κατάσταση που διαμορφώθηκε δεν έχει κίνητρο για το καλό εισιτήριο του Europa league, είχε πολλά προβλήματα κι έμεινε από δυνάμεις.

Μπορεί να έχασε πέναλτι μόλις στο 2΄λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, ένα γεμάτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον δικέφαλο του βορρά να καθαρίσει το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Με κορυφαίο τον Κουέστα στο α’ ημίχρονο, ο Άρης άντεξε για 36 λεπτά, δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερη νευρικότητα στους φιλοξενούμενους που ήταν σαφώς ανώτεροι αγωνιστικά και είδαν τον Ισπανό πορτιέρο να βγάζει πέναλτι και να αποσοβεί σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η αρχή έγινε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να μην εκμεταλλεύεται το «δώρο» δια χειρός Μπα και τον Σφιντέρσκι να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Κουέστα από την άσπρη βούλα.

Με τη ψυχολογία με το μέρος του, ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» φώναξε παρών όπου χρειάστηκε αλλά τελικά προδόθηκε από την άμυνά του. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, με τον Στοχ να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τον Βαρέλα ανενόχλητο να ανοίγει το σκορ για το 0-1.

Η απάντηση από την ομάδα του Ένινγκ ήρθε με διπλή ευκαιρία, στο 41’ και στο 43’, αλλά και πάλι ο Πασχαλάκης είχε τις απαντήσεις στα σουτ των Μπρούνο Γκάμα και Ματίγια. Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Μπίσεσβαρ να σερβίρει στον Σφιντέρσκι και ο τελευταίος με αριστερό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας, θέτοντας γερές βάσεις νίκης.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Άρης πήρε τα ηνία, προσπαθώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Δικεφάλου – με τον ΠΑΟΚ να αναλώνεται περισσότερο στη διαχείριση του σκορ, κατεβάζοντας ταχύτητα, θέλοντας να απειλήσει στην κόντρα επίθεση. Και πάλι, όμως, έβρισκε μπροστά του τον Κουέστα σε σωρεία ευκαιριών.

Δεδομένης της κατάστασης με τις απουσίες και τις εκκρεμότητες που υπάρχουν, οι γηπεδούχοι δεν πήραν καθόλου βοήθειες και… ανάσες από τον πάγκο, με τον Μίχαελ Ένινγκ να μην πραγματοποιεί καμία αλλαγή μέχρι την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, την ώρα που ο Αμπέλ Φερέιρα, έχοντας κλειδώσει εύκολα τη νίκη, φρέσκαρε την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις, ο Δεληζήσης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Άκπομ, αφήνοντας τον Άρη με δέκα.

Το ότι είχε αδυναμία στις κάρτες ο Γερμανός Φέλιξ Τσβάιερ ήταν γνωστό και πριν τη σέντρα και το επιβεβαίωσε και στο «Βικελίδης». «Κιτρίνισε» σε πολλές περιπτώσεις τους ποδοσφαιριστές, υπέδειξε σωστά το πέναλτι στον Μπα και «ελέγχεται» για μία δεύτερη κίτρινη στον Μάτος, που ζήτησε ο Αρης.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ, 4-2-3-1): Κουέστα – Μπα, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ – Σάσα, Ματίγια – Μαντσίνι, Τόνσο, Μπρούνο Γκάμα – Ιντέγε

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα, 4-3-3): Πασχαλάκης – Μάτος (93’ Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης – Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (86′ Λημνιός) – Τζόλης (81′ Ροντρίγκο), Σφιντέρσκι (82′ Άκπομ), Στοχ (86’ Τσιγγάρας)