Ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή 2-1 την Ντε Γκράαφσαπ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 της Ντε Γκράαφσαπ στο τελευταίο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Μάτος και Πρίγιοβιτς υπέγραψαν την ανατροπή, εκμεταλλευόμενοι τις ασίστ του Πέλκα.

Το τελευταίο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους απέναντι στην Ντε Γκράαφσαπ έδωσε στον Ραζβάν Λουτσέσκου την ευκαιρία για μια καλή… πρόβα, οχτώ ημέρες πριν την πρώτη επίσημη αναμέτρηση της σεζόν. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως ο Ρουμάνος τεχνικός προσανατολίστηκε σε μια ενδεκάδα που γνωρίζει καλά από πέρσι και πάνω στην οποία βασίζεται με φόντο την Βασιλεία.

Κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ βρέθηκε ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Βιεϊρίνια, στο δεξί ο Μάτος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βαρέλα – Κρέσπο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Μαουρίσιο – Κάνιας, με τον Πέλκα πίσω από τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος ήταν η επιθετική “αιχμή” του Δικεφάλου. Στα άκρα ο Μπίσεσβαρ στα αριστερά και ο Λημνιός στα δεξιά.

Με το… καλημέρα, ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση, κυκλοφορούσε καλά τη μπάλα, είχε ανάπτυξη από τις πτέρυγες και έδινε δικαιώματα στους Ολλανδούς μόνο μέσα από αβίαστα λάθη των παικτών του, όπως μαρτυρά και η φάση στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά το λάθος του Κάνιας, ο Φαν Μίεγκεμ βγήκε σε θέση τετ α τετ, το κοντρόλ του ωστόσο ήταν κακό, με τον Πασχαλάκη να “καθαρίζει”.

Ο Δικέφαλος απάντησε άμεσα με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε δυνατά με το δεξί αλλά ο Ετεμάντι προσπάθησε να διώξει με τα ακροδάχτυλα, με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να βγαίνει κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ είχε… μερικές εξαιρετικές εμπνεύσεις από τους ποδοσφαιριστές του και συγκεκριμένα από τους Βιεϊρίνια και Βαρέλα που έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο και δεν δίσταζαν να δοκιμάσουν τα πόδια τους. Το σημαντικότερο για τον Ραζβάν Λουτσέσκου ωστόσο στο α’ ημίχρονο έχει να κάνει με την αντίδραση που έδειξαν οι παίκτες του, όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Στο 33′ ο Χαμνταουί έστρωσε ωραία για τον Τόμασεν, ο οποίος πλάσαρε κάτω από τον Πασχαλάκη και άνοιξε το σκορ για τη Ντε Γκράαφσαπ. Οι “ασπρόμαυροι” όχι μόνο βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης αλλά έκαναν και την ανατροπή πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Δύο λεπτά μετά το γκολ των Ολλανδών, ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Μάτος με κοντινό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο Έλληνας άσος “σέρβιρε” ένα ακόμη γκολ στους συμπαίκτες του, αυτήν την φορά με αποδέκτη τον Πρίγιοβιτς. Βλέποντας την κίνηση του Σέρβου, πέρασε ωραία κάθετα την μπάλα, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να περνάει και τον πορτιέρε και να πλασάρει για το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δυσάρεστο για την ομάδα του Δικεφάλου ήταν ο τραυματισμός του Βαρέλα που αποχώρησε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, δίνοντας την θέση του στον Μάρκο Μιχόγιεβιτς. Ο έμπειρος στόπερ του ΠΑΟΚ δέχθηκε ένα χτύπημα στην έξω πλευρά του τετρακέφαλου από τον Τόμασεν, αποχώρησε από το γήπεδο, με την πρώτη εκτίμηση να μην είναι ιδιαίτερα ανησυχητική.

Παρά την διάθεση του Ραζβάν Λουτσέσκου να δοθεί όσο το δυνατόν περισσότερος χρόνος στους παίκτες που επέλεξε για την βασική ενδεκάδα, στο 59΄ ο Πέλκας άφησε την θέση του στον Ουάρντα, καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα “άναψαν” τα αίματα εξαιτίας των σκληρών μαρκαρισμάτων στον αγωνιστικό χώρο, με τη “φωτιά” να σβήνει με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Με την είσοδο του Ουάρντα στο γήπεδο, ο Αιγύπτιος πέρασε αριστερά και ο Μπίσεσβαρ μετατοπίστηκε στον άξονα, έχοντας μάλιστα στο 65΄και μια καλή στιγμή, όταν επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ρυθμός έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι τέλους, με μοναδική… παραφωνία την φάση στο 88ο λεπτό, όταν ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Βαν Ντε Χορκ από τον Μάτος.

Ο ποδοσφαιριστής που κέρδισε το πέναλτι, ανέλαβε και την εκτέλεσή του, στέλνοντας την μπάλα άουτ, στην τελευταία μεγάλη φάση της φιλικής αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την Ντε Γκράαφσαπ, η οποία ήταν και η τελευταία των «ασπρόμαυρων» επί ολλανδικού εδάφους.