Ο ΠΑΟΚ έκανε τον…. περίπατο θρίλερ (video)

Τελικά επικράτησε του Ατρόμητου με 3-2, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 3ης αγωνιστική στης Super League 1

Σε ακατάλληλο για καρδιακούς εξελίχθηκε το παιχνίδι στο Περιστέρι. Ο ΠΑΟΚ έκανε τον…. περίπατο θρίλερ αλλά τελικά στις καθυστερήσεις κατάφερε να επικρατήσει του Ατρόμητου με 3-2 (17′ Άκπομ, 22′ Μάτος, 90’+2′ Κρέσπο 45’+2′, 52′ Βέλλιος). Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 3ης αγωνιστική στης Super League 1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που παρατάχθηκαν σαν υπνωτισμένοι. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε άνετα αλλά και δίκαια στο 2-0. Το οποίο, έδειχνε να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ενδεχόμενο που πίστεψαν, προφανώς, και οι «ασπρόμαυροι» παίκτες.

Και ο Βέλλιος δεν το συγχώρεσε, ξαναβάζοντας την ομάδα του στον αγώνα. Στιγμιαία η εγκυρότητα του γκολ τέθηκε υπό αμφισβήτηση αλλά το VAR έδειξε ότι δεν υπήρξε τίποτα το αντικανονικό.

Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Ατρόμητος μπήκε «με το μαχαίρι στα δόντια» και οι φιλοξενούμενοι ήταν ωσεί παρόντες στο γήπεδο. Έμοιαζαν να έχουν μείνει στ’ αποδυτήρια. Γεγονός που και πάλι ο Βέλλιος δεν συγχώρεσε και -παρά το γεγονός πως ήταν ξαπλωμένος ισοφάρισε.

Ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους, στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου δεν ήταν ο μεγαλομέτοχος και πρόεδρος της ΠΑΕ, Ιβάν Σαββίδης, αλλά κάποιος που του μοιάζει πολύ.

Αλλιώς, ίσως να είχαν τραβήγματα με την καθίζηση που παρουσίασαν.

Η αναμέτρηση είχε γίνει θρίλερ, το οποίο είχε ανάλογο φινάλε. Στο 88′ ο Βαρέλα έκανε με κεφαλιά το 2-3 αλλά σωστά -μετά από χρήση του VAR- ο διαιτητής, Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας), ακύρωσε το γκολ.

Οι καρδιές των Περιστεριωτών πήγαν στη θέση τους αλλά μόνο για λίγο. Στο 90’+2′ η άμυνα τους -και πάλι σε εκτέλεση φάουλ- έκανε ακριβώς τα ίδια λάθη και ο Κρέσπο με πανομοιότυπο τρόπο έδωσε την ομάδα του τη νίκη.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (89′ Ουγκράι), Καχίλα (75′ Μπαένα), Μανούσος (80′ Ενσικουλού), Ρόσα, Βέλλιος

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (60′ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (60′ Ζαμπά), Πέλκας (79′ Σβιντέρσκι), Ακπόμ