Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίστηκε 1-1 στο 95΄ από τη Γάνδη

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ με τη Γάνδη, σε φιλικό που ξεχώρισαν οι Ζαμπά και Ρέι.

Ο Δικέφαλος παρουσίασε καλό πρόσωπο στο πρώτος μέρος, χωρίς να απειληθεί καθόλου από τους Βέλγους.

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος, οι πολλές αλλαγές του Λουτσέσκου έδωσαν χώρους στη Γάνδη, που απείλησε αρκετές φορές, όμως έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Ροντρίγκο Ρέι.

Μετά από ένα στείρο πρώτο 15άλεπτο, ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος. Κίτσιου και Ζαμπά συνεργάστηκαν άψογα, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ στο 17΄.

Επτά λεπτά μετά ο Δικέφαλος απείλησε ξανά. Ο Βιεϊρίνια επιχείρησε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ. Το γκολ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο στο 29΄. Ο Ζαμπά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Στο 39΄ οι Βέλγοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, όμως ο Κίτσιου αποσόβησε τον κίνδυνο, παραχωρώντας κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή στο πρώτο μέρος στο Όστερμπεκ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ άλλαξε πρόσωπα και σχήματα. Η Γάνδη μπήκε δυνατά και έφτασε μια ανάσα στην ισοφάριση στο 50΄. Αρχικά ο Γιάρεμτσουκ έπιασε την κεφαλιά με τον Ρέι να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης ο Τσακβετάντζε έκανε το σουτ με τον Αργεντίνο τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να διώχνει και πάλι.

Τρία λεπτά μετά, οι Βέλγοι απείλησαν ξανά. Μετά από ολιγωρία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ντομπέ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 58΄ ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να φτάσει στην περιοχή της Γάνδης, όμως το σουτ του Ουάρντα, μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Γάνδης. Στο 76΄ οι Βέλγοι απείλησαν εκ νέου, με τον Ρέι να τους σταματάει και πάλι.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα πάρει μία ακόμα φιλική νίκη, ήρθε το σοκ στις καθυστερήσεις. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να διώξει την εκτέλεση φάουλ και από σέντρα εκτός μεγάλης περιοχής ο Ρέι έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση, ο Πλάστουμ με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Χατσερίντι, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας, Ουάρντα, Μυστακίδης

ΠΑΟΚ (β’ μέρος): Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίντι (69’ Κρέσπο), Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ (69’ Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (57’ Λημνιός), Ουάρντα (64΄ Μυστακίδης), Πρίγιοβιτς