Ο ΠΑΟΚ με Άκπομ λύγισε 3-1 την ΑΕΛ και πήρε την πρόκριση

Η ΑΕΛ προσπάθησε στην άδεια Τούμπα αλλά λύγισε στο τέλος, με 3-1, από τον ΠΑΟΚ, που πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας χάρη σε δύο γκολ του Άκπομ.

Ο Άγγλος επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 77’ και σκόραρε δις, όμως αποβλήθηκε μετά το τρίτο γκολ της ομάδας του καθώς έβγαλε τη φανέλα του στον πανηγυρισμό ενώ είχε ήδη κάρτα…

Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε επιθετικό μονόλογο του ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρινια είχε δύο σουτ που κόντραραν στο 6’ και στο 14’, ενώ ο Αουγκούστο έστειλε την μπάλα άουτ στο 11’. Το σκορ άνοιξε στο 23’, όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα δεξιά και ο Γκοτζαμανίδης, στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σουλούκος είπε «όχι» στον Σβαμπ, ενώ στο 35’ ο Ζίβκοβιτς απέφυγε… όποιον βρήκε αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλάγια θέση. Η μοναδική καλή στιγμή για τους «βυσσινί» ήρθε στο 41’, όταν ο Γλυνός σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, αφού κόντραρε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα σπουδαία επέμβαση του Έλληνα τερματοφύλακα σε κεφαλιά Ίνγκασον, με τους Λαρισαίους να απαντούν με τετ α τετ του Όγκμποε που έκοψε ο Ζίβκοβιτς στο 56’.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της ΑΕΛ πρόλαβε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ, όμως μέτρησε κατόπιν χρήσης VAR.

Δύο προσπάθειες των Ζίβκοβιτς (64’) και Βιεϊρίνια (66’) σταμάτησαν στον Σουλούκο, με την ΑΕΛ να αγγίζει την ανατροπή στο 68’, όταν ο Όγκμποε είδε τη λόμπα που επιχείρησε να σταματά στο δοκάρι.

Όλα άλλαξαν στο τελευταίο τέταρτο, με τον Άκπομ να περνά στο ματς στο 77’ και να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά-ψαράκι στο 82’ και εν συνεχεία με τρομερό σουτ στο 91’. Αποβλήθηκε όμως, επειδή έβγαλε τη φανέλα του ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα.

Καλή η διαιτησία του Ευαγγέλου.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (84’ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67’ Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77’ Άκπομ), Μουργκ (67’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

ΑΕΛ (Η. Φυντάνης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης (86’ Ταχάρ), Θεολόγου, Ομάρ, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46’ Ακούνια), Μπαντιμπανγκά (89’ Κούστα), Γλυνός (86’ Μαυριάς), Όγκμποε.