Ο ΠΑΟΚ με ανατροπή 2-1 νίκησε τη Φέγενορντ στην Ολλανδία

O ΠΑΟΚ με ανατροπή νίκησε 2-1 τη Φέγενορντ στο «Ντε Κάιπ», στο τελευταίο φιλικό του  επί ολλανδικού εδάφους.

Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν αν και που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 2ο μόλις λεπτό, σε ματς που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του ο Γιάσμιν Κούρτιτς.

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει η αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπέργκερ άνοιξε το σκορ με τη βοήθεια της τύχης από κοντά, μετά από άψογη συνεργασία των Ολλανδών σε εκτέλεση κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα με τον Σβαμπ να απειλεί από δεξιά στο 11’. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι μετά από τραγικό λάθος της άμυνας, με τον Τζόλη να ευστοχεί στο 14’ για την ισοφάριση.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, με το σουτ του Κοκτσού να περνά άουτ στο 22’ και τον Σβαμπ να απαντά με βολέ δέκα λεπτά αργότερα. Ούτε ο Ζίβκοβιτς σημάδεψε σωστά στο 38’, με τη Φέγενορντ να αγγίζει το 2-1 στο 42’. Ο Λίνσεν έπιασε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, όμως είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγές… και γκολ! Αυτή τη φορά όμως, για τους Θεσσαλονικείς. Στο 52’ ο Μουργκ έκανε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Μαρσιάνο αντέδρασε άσχημα, με τον Κούτσια να σκοράρει εξ επαφής.

Οι Ολλανδοί έψαξαν την ισοφάριση και την άγγιξαν στο 66’, όταν ο Μιλάμπο μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή αλλά είδε τον Πασχαλάκη να βγάζει.

Φέγενορντ (Ά. Σλοτ): Μπάιλοου (46’ Μαρσιάνο), Πέντερσεν (46’ Χέντρικς), Μπέργκερ, Σενέσι (46’ Ελ Μπουσαταουί), Μαλάσια (46’ Μπόζενικ), Κοκτσού (46’ Σκόγκεν), Τιλ (46’ Ντάιμερς), Τοόρνστρα (46’ Χάρτγιες), Λίνσεν (46’ Τζαχάνμπακς), Μπάνις (46’ Μιλάμπο), Σινιστέρα (46’ Αντονούτσι).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς (46’ Πασχαλάκης), Ροντρίγκο (46’ Τέιλορ), Βαρέλα (61’ Μιχάι), Μιχαηλίδης, Περέιρα (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (61’ Τσιγγάρας), Εσίτι (61’ Κούρτιτς), Α. Ζίβκοβιτς (46’ Ελ Καντουρί), Τζόλης (46’ Μουργκ), Καγκάβα (61’ Βρακάς, 84’ Κωνσταντέλιας), Ολιβέιρα (46’ Κούτσιας).