Ο ΠΑΟΚ με ανατροπή πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης 1-2 τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ πήρε με ανατροπή το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο «Κλ. Βικελίδης», έφερε τα πάνω κάτω και νίκησε 1-2 τον Άρη.

Ο Άρης προηγήθηκε με γκολάρα του Πάλμα, ωστόσο δύο τέρματα σε 5’ από Σβαμπ και Ζίβκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν το 1-2 για τον «Δικέφαλο του Βορρά», με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan Super League.

Μπόλικη ένταση στο φινάλε του αγώνα, με τον προπονητή των νικητών να αποβάλλεται, τον Θεόδωρο Καρυπίδη να κατεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο και εντέλει τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να αποχωρεί εν μέσω αποδοκιμασιών.

Η πρώτη αξιόλογη ενέργεια στο ματς ήρθε στο 5’, με τον Πάλμα να σουτάρει ψηλά άουτ. Επτά λεπτά αργότερα ωστόσο, ο εξτρέμ από την Ονδούρα ήταν πολύ πιο εύστοχος και με ένα τρομερό δεξί σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Κοτάρσκι, γράφοντας το 1-0!

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την άμεση απάντηση και στο 18’ είδαν τον Ολιβέιρα να σουτάρει άσχημα μέσα από την περιοχή ύστερα από κλέψιμο και μπαλιά του Αουγκούστο.

Το δοκάρι του Καμαρά στο 29’ δεν καταγράφηκε λόγω οφσάιντ, με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει την ισοφάριση ένα πεντάλεπτο αργότερα, όταν ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νάρεϊ, αναγκάζοντας τον Σιαμπάνη να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Στο 38’, η κεφαλιά του Ιτούρμπε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι, που στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε την προσπάθεια του Πάλμα. Δευτερόλεπτα αργότερα, η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Φαμπιάνο κατέληξε κι αυτή στο δοκάρι!

Ο Καμαρά ήταν εύστοχος σε τετ α τετ στο 41’ αλλά είδε το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ, με την άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα στο 44’ να αποτελεί την τελευταία αξιοσημείωτη φάση πριν την ανάπαυλα.

Για πρώτη φορά, στο πλαίσιο της φετινής σεζόν, ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους, βάζοντας μία διαφορετική πινελιά σε κάθε γραμμή του με τους Τάισον, Σβαμπ και Σάστρε να παίρνουν τη θέση των Νάρεϊ, Ντάντας και Κεντζιόρα. Και εκ του αποτελέσματος, δικαιώθηκε!

Στο 61′, ο Ρουμάνος προχώρησε και σε αλλαγή των φορ του, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ κρατούσε περισσότερο μπάλα στα πόδια του σε συνδυασμό με το γεγονός πως ο Άρης δεν έδειχνε την ίδια συνέπεια στο πλάνο του και έκανε εύκολα λάθη. Όπως στο 64΄με την ανατροπή του Σβαμπ εντός περιοχής από τον Μπράμπετς. Φάση που ελέγχθηκε και από τον ρέφερι της αναμέτρησης, με τη συνδρομή του VAR. O Αυστριακός «εκτέλεσε» από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Άρη, με τον Σιαμπάνη να πέφτει στη δεξιά, γράφοντας το 1-1 στο 68′!

Έξι λεπτά αργότερα και με έναν ΠΑΟΚ κυρίαρχο στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας διορθώσει τα κακώς κείμενα του α΄ μέρους, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόλυτη ανατροπή με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Ράφα Σοάρες έφυγε από αριστερά, ο Σιαμπάνης έδιωξε, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει για 1-2! Πέμπτο γκολ για τον Σέρβο εξτρέμ στο πρωτάθλημα και δεύτερο απέναντι στον Άρη μετά από εκείνο στην «ασπρόμαυρη» νίκη με 2-0 στην Τούμπα, τη σεζόν 2020-21, στις καθυστερήσεις. Για την ιστορία, σημειώνεται ότι σ’ εκείνο το ματς είχε βρει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι, όπως και σήμερα, ο Στέφαν Σβαμπ!

Όσο το ματς πλησίαζε στο φινάλε, η ένταση αυξανόταν και η έκρηξη ήρθε στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων, με τους ανθρώπους του πάγκου του ΠΑΟΚ να δέχονται αντικείμενα, τον Λουτσέσκου να επιστρέφει ένα αντικείμενο στις εξέδρες και τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα για να ακολουθήσει μεγάλη ένταση.

Ο διαιτητής Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ άφησε με παράπονα τους γηπεδούχους.

Άρης (Τ. Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86’ Πϊρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (86’ Νταμπό), Γκαρσία (80’ Γκρέι), Πάλμα (86’ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80’ Καμάτσο), Καμαρά

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46’ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46’ Σβαμπ), Νάρεϊ (46’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88’ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (62’ Μπράντον)