Ο ΠΑΟΚ πάτησε τη Ριέκα στην Κροατία 0-2 κι έφυγε για τους ομίλους

Ο ΠΑΟΚ πάτησε τη Ριέκα στην Κροατία, νίκησε άνετα 0-2 και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa Conference League. Οι παίκτες του δικέφαλου έδειξαν την ανωτερότητά τους στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους παρά το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού να κάνουν όνειρα.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ σοβαρό και πειθαρχημένο πρόσωπο στην Κροατία, μείωσε τα αβίαστα λάθη του στο ελάχιστο, και χάρη στα τέρματα των Ελ Καντουρί και Μουργκ στο 11′ και 80′ αντίστοιχα έφυγε με την πρόκριση από την έδρα της Ριέκα.

Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν κάλλιστα να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όμως η τύχη τους γύρισε την πλάτη σε τρεις περιπτώσεις, καθώς Σβαμπ και Ελ Καντουρί (δις) σημάδεψαν το δοκάρι! Πλέον, το μυαλό όλων στην ομάδα βρίσκεται στην αυριανή κλήρωση (27/8) των ομίλων στην Κωνσταντινούπολη.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να ζητήσει ο Ραζβάν Λουτσέσκου από τους ποδοσφαιριστές του. Οι Θεσσαλονικείς, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τρομερή διάθεση να επιτεθούν από νωρίς, να πιέσουν ψηλά και να ελέγξουν πλήρως τον ρυθμό.

Στο έκτο λεπτό, ο ΠΑΟΚ… άγγιξε το γκολ δύο φορές στην ίδια φάση, όμως η τύχη και τα δοκάρια του γύρισαν την πλάτη. Συγκεκριμένα, ο Σβαμπ έπιασε «κεραυνό» από τα 35 μέτρα, τραντάζοντας το αριστερό δοκάρι του Πρσκαλο, ενώ στη συνέχεια της επίθεσης το πλασέ του Ελ Καντουρί βρήκε στο οριζόντιο!

Το γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, με τους δύο πρωταγωνιστές της προηγούμενης φάσης να συνεργάζονται υποδειγματικά και τον Ελ Καντουρί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, έπειτα από ωραία κάθετη του Αυστριακού μέσου.

Μετά το γκολ, ο ΠΑΟΚ έριξε «στροφές» στον ξέφρενο ρυθμό του, παραμένοντας όμως και πάλι σε θέση οδηγού, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό. Κάποια αβίαστα λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής όμως, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν αισθητή την παρουσία τους με δύο μακρινά σουτ, με τον Τόμετσακ στο 19′ και τον Άμπας στο 32ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε μετά από σχεδόν ένα εικοσάλεπτο με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια στο 35′ να περνάει λίγο πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα, η Ριέκα έφτασε μια… ανάσα από την ισοφάριση, με τον Τόμετσακ να αστοχεί ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 41ο λεπτό, ο Ελ Καντουρί είχε για δεύτερη φορά στο ματς ραντεβού με την… ατυχία, αφού δυνατό σουτ που επιχείρησε από τα 30 μέτρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελείως διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κροάτες να βγάζουν ένταση και νεύρα στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να υπάρξουν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στα πρώτα λεπτά. Εξέλιξη που δεν βοήθησε στο να αποκτήσει καλό ρυθμό το ματς.

Ο Τόμιτς έβαλε φρέσκα πόδια στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τον Λουτσέσκου να διατηρεί την ίδια ενδεκάδα και σχηματισμό στο γήπεδο, με προφανή σκοπό να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Αν κάτι προκαλούσε άγχος ήταν οι επαναλαμβανόμενες λανθασμένες απομακρύνσεις της μπάλας από τον Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ δεν πλήρωσε τα λάθη του τερματοφύλακα του, όμως στο μισό της επανάληψης έχασε τον σκόρερ και εκ των κορυφαίων του γηπέδου, Ομάρ Ελ Καντουρί, με τον Μουργκ να παίρνει τη θέση του, που έφερε κάποιες πρώτες εσωτερικές αλλαγές στο σχηματισμό, που έγιναν πολύ περισσότερες με την είσοδο στο παιχνίδι των Εσίτι και Καγκάβα.

Οδεύοντας προς το τελευταίο δεκάλεπτο το κλέψιμο ψηλά του Ζίβκοβιτς και η ασίστ του Σφιντέρσκι έφεραν τον Μουργκ σε θέση βολής απέναντι στον Πρσκάλο. Ο Αυστριακός με το εξαιρετικό αριστερό πόδι δε λάθεψε, η μπάλα αναπαύτηκε για δεύτερη φορά στα κροατικά δίχτυα και ο «Δικέφαλος» σφράγισε την πρόκριση.

Ο Σέρχι Μπόικο (Ουκρανία) δεν είχε την παραμικρή δύσκολη φάση να διαχειριστεί, ήταν κοντά στις φάσεις και πέρασε απαρατήρητος.

Ριέκα (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκάλο, Τόμετσακ (81’ Μπούσνια), Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (71’ Βούσκιτς), Βούκσεβιτς (46’ Τσέριν), Πάβιτσιτς, Λεπινίτσα (46’ Σελάχι), Ισάχ, Άμπεμ, Ντμιτς (84’ Ομπρεγκόν).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (76’ Εσίτι), Σβαμπ (93’ Αουγκούστο), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (76’ Καγκάβα), Ελ Καντουρί (67’ Μουργκ), Σφιντέρσκι.