Ο ΠΑΟΚ πέρασε 2-0 απ’ τον Βόλο και θέλει νίκη με Ολυμπιακό για την τρίτη θέση

Οι Θεσσαλοί με 10 για ένα ημίχρονο λόγω αποβολής του Πιρές

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο «Πανθεσσαλικό» 2-0 του Βόλου και πλέον θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα για την 3η θέση.

Με δέκα για ένα ημίχρονο ο Βόλος λόγω αποβολής του Πιρές, με τους Ζίβκοβιτς και Τόμας να πετυχαίνουν τα γκολ του «δικέφαλου του βορρά».

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή και να ψάχνει χώρους, τους οποίους όμως δεν έβρισκε εύκολα, αφού ο Βόλος είχε κλειστεί καλά. Στο 12ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Δικέφαλο, όταν ο Μπράντον Τόμας πέρασε δυο-τρεις παίκτες των γηπεδούχων, αλλά ο Πίρινεν τον έκοψε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει και ο Αυγερινός τελικά μπλόκαρε.

Στην συνέχεια η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και είχε την υπεροχή, την οποία μετουσίωσε σε γκολ στο 28ο λεπτό. Ο Ντάντας έδωσε στον Αντρίγια και εκείνος με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα, πήρε την κεφαλιά ο Μπράντον Τόμας, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού της εστίας του Αυγερινού!

Στο 45’ το έργο του Βόλου έγινε ακόμα πιο δύσκολο αφού έμεινε με 10 παίκτες. Ο Πιρές έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς, με τον ρέφερι να δείχνει αρχικά την κίτρινη κάρτα, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR, ο Βεργέτης του έδειξε την κόκκινη, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τον ΠΑΟΚ να προηγείται (0-1).

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στο 57ο λεπτό. Ο Σβαμπ έκανε ωραία σέντρα, ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια του αγώνα ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ωστόσο οι αμυντικοί του Δικεφάλου έκοβαν κάθε προσπάθεια των αντιπάλων πριν φανούν επικίνδυνοι.

Οι δυο προπονητές έκαναν και αλλαγές, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει δραματικά. Στο 84’ ο ΠΑΟΚ είχε μια τεράστια ευκαιρία και για τρίτο τέρμα, όταν ο Ράφα Σοάρες έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Αυγερινού. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει εύκολη νίκη με 2-0 κόντρα στον Βόλο για την 9η αγωνιστική των playoffs.

Ο Βεργέτης από την Αρκαδία δεν είχε δύσκολο έργο να αντιμετωπίσει. Ωστόσο, στην φάση της αποβολής έδωσε πρώτα κίτρινη στον Πίρες, ενώ τον φώναξε το VAR για να την αλλάξει σε κόκκινη.

Βόλος (Μπράτσος): Aυγερινός, Τάχατος, Ασλανίδης, Πίρινεν, Σι, Μεταξάς, Κάτσε (Λούνα 87′), Οικονομόπουλος (Τριανταφύλλου 63′), Καρτάλης (Άλχο 75′), Μεθκίδα (Τσοκάνης 75′), Πιρές.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (Φ.Σοάρες 70′), Ντάντας, Ζίβκοβιτς (Ελ Καντουρί 70′), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (Τζίμας 79′), Μπράντον (Αντρέ Ρικάρντο 81′).