Ο ΠΑΟΚ πέρασε με Μπράντον Τόμας 1-0 από τον Βόλο

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Με γκολ του Μπράντον Τόμας στο 30΄ επιβλήθηκε 1-0 του Βόλου εκτός έδρας και διατηρήθηκε σε άμεση επαφή με τις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, κυνηγώντας ένα απ’ τα δύο εισιτήρια του Champions League.

Οι Βολιώτες, υποχώρησαν στην 6η θέση καθώς τους πέρασε ο Άρης και θα προσπαθήσουν στα playoffs να επανέλθουν στην πεντάδα.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, που είδαν το επικίνδυνο γύρισμα του Αουγκούστο στο 6ο λεπτό να περνά ελάχιστα πιο μπροστά από τον Νάρεϊ. Μία εξαιρετική κομπίνα σε φάουλ δέκα λεπτά αργότερα κατέληξε σε άστοχο σουτ του Ζίβκοβιτς, ενώ ο υπερδραστήριος Κωνσταντέλιας είχε σουτ άουτ στο 18’, στο 24’ και στο 25’!

Το προβάδισμα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήρθε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με τον Αουγκούστο να βρίσκει με εξαιρετική κάθετη τον Νάρεϊ κι εκείνον να γυρνά την κατάλληλη στιγμή στον Μπράντον, που σκόραρε από κοντά.

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν την υπεροχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με μία μακρινή κεφαλιά του Οζέγκοβιτς στο 45’ να περνά άουτ δίχως να ανησυχήσει τον Κοτάρσκι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

Αυτό λίγο έλειψε να συμβεί στο 68ο λεπτό, όταν ο Οζέγκοβιτς βγήκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι, τον απέφυγε αλλά καθυστέρησε, με αποτέλεσμα το σουτ που επιχείρησε να σταματήσει σε αμυντικό. Η δε πάσα που προσπάθησε να βγάλει στη συνέχεια, απομακρύνθηκε εύκολα από τους Θεσσαλονικείς.

Η φάση αυτή αφύπνισε την ομάδα του Λουτσέσκου, που ανέβασε τις γραμμές της και είχε καλές στιγμές με προσπάθεια του Αουγκούστο (74’), με το άστοχο σουτ του Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις να είναι η τελευταία αξιόλογη φάση.

Ο διαιτητής Μαλούτας δεν είχε δύσκολη φάση.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Σι, Τσοκάνης (90’ Καρτάλης), Ντέλετιτς, Πιρές (87’ Κάτσε), Τσιρίνος (81’ Τάχατος), Οζέγκοβιτς

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ (75’ Ντάντας), Ντάγκλας, Νάρεϊ (75’ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (66’ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (66’ Ολιβέιρα)