Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρωτάθλημα στο χάντμπολ γυναικών

Νίκησε 23-15 τη Νέα Ιωνία κι έκανε το 3-1

Παρέμεινε στην κορυφή του γυναικείου χάντμπολ ο ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυρες» νίκησαν 23-15 την κυπελλούχο Νέα Ιωνία στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στον τέταρτο τελικό της Α1 και με 3-1 νίκες στη σειρά κατέκτησαν τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο κι έκτο τους συνολικά στη διοργάνωση.
O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και, με εξαιρετική άμυνα, αλλά και πολλές λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκε 6-3, με τις Μπροκάρντο και Ζυγούρα πρωταγωνίστριες. Η Νέα Ιωνία με τη Κεπεσίδου μείωσε σε 8-6, αλλά ο «δικέφαλος» ανέβασε την απόδοσή του και, με τις Χατζηπαρασίδου-Μεντεσίδου να σκοράρουν συνεχώς, έκλεισε το ημίχρονο στο 12-7.
Η Νέα Ιωνία ξεκίνησε καλύτερα στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και, με επιμέρους σκορ 3-1, μείωσε 13-10. Εκεί, οι αθλήτριες του Δημήτρη Πελεκίδη έκαναν δικό τους 4-2 επιμέρους και πήγαν στο 17-12. στο 40′. Οι πρωταθλήτριες έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στη συνέχεια και, με τις εκπληκτικές επεμβάσεις της Τομάσεβιτς, αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στην άνετη επικράτηση και τον τίτλο.