Ο ΠΑΟΚ “έκλεψε” τον βαθμό από τον συγκλονιστικό Παναθηναϊκό 2-2 στην Τούμπα

Τεράστιος ο Παναθηναϊκός ταπείνωσε στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ και τον υποχρέωσε σε ισοπαλία 2-2, η οποία μάλιστα ήλθε στο…. 101΄ με τραβηγμένο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Βιεϊρίνια.

Οι πράσινοι έδειξαν σε ακόμη ένα ντέρμπι ότι η φανέλα με το τριφύλλι είναι πολύ βαριά. Με βάση την εικόνα τους μάλιστα έπρεπε να φύγουν από την Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά στο διανυόμενο πρωτάθλημα για μια τέτοια ομάδα φάνηκε η γύμνια που έχει σε διοικητικό επίπεδο, καθώς πήγε απροστάτευτη σαν πρόβατο σε σφαγή.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε δυο βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, ενώ αισθάνεται πλέον την ανάσα της ΑΕΚ που είναι τέσσερεις πόντους πίσω του. Ο δικέφαλος του βορρά παρουσιάστηκε νωθρός και ασύνδετος και προσέφερε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να πάρουν τα ηνία του αγώνα, αλλά και να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες. Σε μια απ’ αυτές ο Ζαχίντ στο 44΄ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε σημείο που δεν είχε τη δυνατότητα ο ΠΑΟΚ ν’ αντιδράσει.

Οι όποιες διορθωτικές κινήσεις έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν στο 65΄ την ισοφάριση από τον εμβληματικό αρχηγό Αντρέ Βιεϊρίνια, αλλά ο Φρεντερίκο Μακέντα στο 87΄ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Το ματς φαίνεται δεν πρόκειται να έληγε… ποτέ αν δεν ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ. Δίχως να έχει παράταση, στο 101΄ ο Βιεϊρίνια ξανά με πέναλτι αυτή τη φορά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα διέκρινε κανείς την πρόθεση του Παναθηναϊκού να μην… κρυφτεί! Αντιθέτως, μπήκε με διάθεση να απειλήσει, παίζοντας κυρίως με γρήγορες πάσες και ανοίγοντας το παιχνίδι και στα δύο άκρα. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του περισσότερο περίμενε παρά προσπαθούσε να επιτεθεί. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, με μικρή υπεροχή στην κατοχή μπάλας για τους φιλοξενούμενους…

Μετά το 25΄ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, αλλά και πάλι δυσκολεύθηκε να φτιάξει «καθαρές» φάσεις, αναγκαζόμενος παράλληλα να επιτίθεται με βαθιές μπαλιές. Οι προσπάθειες που κατέγραψε ως τελικές ήταν κυρίως σουτ που εξουδετέρωνε εύκολα ο Διούδης. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην αποκλίνει από το πλάνο του και ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, όντας καλύτερος, σε κομβικό σημείο! Έστω κι αν χρειάστηκε να προκύψει από… γκάφα του Κρέσπο στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Ζίβκοβιτς, με τον Ζαχίντ πάντως να πιστώνεται ότι κυνήγησε τη φάση για το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερέιρα έριξε στο παιχνίδι τον Ελ Καντουρί αντί του Στοχ και τον  Βιεϊρίνια αντί του Λημνιού, ενώ στο 64’ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Ακπομ αντί του Αουγκούστο.

Ένα λεπτό αργότερα (65’) ο ΠΑΟΚ, έφτασε στην ισοφάριση με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του αρχηγού του Βιεϊρίνια (1-1).

Ο Δώνης «απάντησε» με τροποποίηση του σχηματισμού σε 3-5-2 για το τελευταίο 20λεπτο του ματς, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει την πολιορκία του και να έχει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 77’ σε κεφαλιά του Μάτος που τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Διούδη.

Στο 87’ ο Διούδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ και Ιγκανσον και στην αντεπίθεση ο Ινσούα έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μακέντα που βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς και δεν λάθεψε, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (1-2).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τη φάση του 90+6’ και πρωταγωνιστές τους Κουρμπέλη και Κρέσπο εντός περιοχής να οδηγεί τον διαιτητή στο VAR. Η απόφασή του για πέναλτι έφερε τον Βιεϊρίνια απέναντι στον Διούδη.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών στο 90+11’ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2, αποτέλεσμα που αδικεί κατάφωρα τον Παναθηναϊκό.

Ο διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία), χάρισε τον βαθμό στον ΠΑΟΚ. Στο VAR που τον οδήγησε για το πέναλτι στο 101΄ ήταν ο Τζήλος από τη Λάρισα.

ΠΑΟΚ (4-4-1-1): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Λημνιός (46’ Βιεϊρίνια), Μίσιτς, Αουγκούστο (64’ Άκπομ), Στοχ (46’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (81’ Αποστολάκης), Ζαχίντ (70’ Περέα), Χατζηγιοβάνης (68’ Κολοβέτσιος), Μακέντα.