Ο ΠΑΟΚ σε τέσσερα λεπτά τέλειωσε τον Παναιτωλικό 2-1

Αγχωτική νίκη 2-1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Παναιτωλικού στην Τούμπα. Ο δικέφαλος του βορρά ξεκλείδωσε για πρώτη φορά την άμυνα της ομάδας του Αγρινίου στο 63΄ με αυτογκόλ του Μαρινάκη, ενώ στο 66΄ ο Ακπόμ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 71΄ με τον Καμαρά, αλλά από κει και πέρα δεν απείλησαν την εστία του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ που διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πάει στη διακοπή του πρωταθλήματος στο +2 από τον Ατρόμητο και στο +9 από την ΑΕΚ.
Ο δικέφαλος του βορρά από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων δεν άφηνε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία προς την εστία του Κυριακίδη.

Αυτό, μέχρι το 16’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο ΠΑΟΚ δημιούργησε την πρώτη του κλασική ευκαιρία με τον Πέλκα, όταν μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων πήρε την καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι από σέντρα του Μπίσεσβαρ, αλλά ο Κυριακίδης είχε εκπληκτική αντίδραση και στην ευθεία του σώματός του απέκρουσε σε κόρνερ.

Πέρα όμως από τη φάση αυτή, ο «Δικέφαλος» είχε πρόβλημα στη σταθερή δημιουργία και παραγωγή φάσεων, δείχνοντας ότι γενικότερα αυτή δεν είναι η καλύτερη περίοδος για την ομάδα του Λουτσέσκου. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ αυτό που κατάφερε ήταν στο 28’ να έχει άλλη μία στιγμή με κεφαλιά του Πέλκα να περνά άουτ και στο 36’ ένα σουτ του Σάκχοφ να στέλνει την μπάλα άουτ.

Θα περίμενε κανείς στο δεύτερο ημίχρονο από τους γηπεδούχους να πιέσουν ακόμα περισσότερο και να αυξήσουν τον ρυθμό, αλλά αυτό δεν έγινε. Με εξαίρεση ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπίσεσβαρ στο 50’ που σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών, η συνολική ανασταλτική λειτουργία του Παναιτωλικού έπαιρνε άριστα και δεν άφηνε κανέναν από τους μεσοεπιθετικούς να φανούν απειλητικοί.
Στο 63’ ο Λημνιός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πρίγιοβιτς στην εναέρια μονομαχία με τον Μαρινάκη τον ανάγκασε σε λάθος και άθελά του, ο δεξιός οπισθοφύλακας των «καναρινιών» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Τρία λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάκχοφ έκανε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Κυριακίδη να αποκρούσει στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Άκπομ που πήρε το ριμπάουντ δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0 στην ανυπεράσπιστη εστία.

Ο Μάζουρεκ στο 71’ έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Καμαρά και αυτός ανάμεσα σε Κρέσπο και Κίτσιου τέλειωσε τη φάση με αριστερό σουτ, μειώνοντας σε 2-1 και βάζοντας ταυτόχρονα τον ΠΑΟΚ στο άγχος.

Παρ’ όλα αυτά, μέχρι το 90’ οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευσαν.

Καλή η διαιτησία του Αλέξανδρου Τσαμούρη.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κίτσιου (84’ Χατσερίντι), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάχοφ (72’ Μαουρίσιο), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (57’ Άκπομ), Πρίγιοβιτς.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Αργκους (85’ Λιάβας), Τσοκάνης, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (74’ Ρότσα), Μάζουρεκ, Ουίλιαν, Καμαρά.