Ο ΠΑΟΚ σφράγισε την Ευρώπη με σούπερ Κρμέντσικ 1-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Με ηγέτη τον Μίχαελ Κρμέντσικ που έβαλε γκολ (47′) και κέρδισε πέναλτι (γκολ Σβαμπ στο 50′) ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, διασφάλισε το ευρωπαϊκό του εισιτήριο και… άφησε την Ένωση που μείωσε με πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 92′ να μάχεται με τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζει την Κυριακή στη Λεωφόρο.

Η είσοδος του Ουάρντα με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε τη διαφορά καθώς ο Αιγύπτιος έφτιαξε το γκολ του Κρμέντσικ στο 47′ και στο 50′ από δική του πάσα ο Τσέχος φορ κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σβαμπ. Η ΑΕΚ μείωσε απλά στο τέλος (92′) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς. Οι ασπρόμαυροι πέρασαν μόνοι στη 2η θέση, με την Ένωση να γνωρίζει την ήττα σε ακόμα ένα ντέρμπι (0-6-10 στα 16 τελευταία) και να βλέπει τη διαφορά από τον πέμπτο Παναθηναϊκό να μειώνεται στους τρεις βαθμούς.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, καθώς ήταν εκείνη που κυκλοφορούσε την μπάλα κι έκανε παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσε να βγάλει τις συνεργασίες μπροστά για να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες, προσπαθώντας κυρίως με σέντρες από τα πλάγια είτε με τον Λόπες είτε με τον Νταντσένκο. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ περίμενε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και μια τέτοια θα μπορούσε στο 11′ να είχε δημιουργήσει την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς, όμως ο Σβάρνας σταμάτησε σωτήρια την παράλληλη μπαλιά του Κρμέντσικ.

Ο υψηλόσωμος φορ του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Πάλι σε αντεπίθεση ο Κρμέντσικ κατέβασε την μπάλα με το στήθος έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Σβαμπ, μπήκε στην περιοχή και βγήκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε σωτήρια, ενώ στο ριμπάουντ ο Τσέχος επιθετικός με κεφαλιά σε κενή ουσιαστικά εστία δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με σουτ του Ανσαριφάρντ που αλλοιώθηκε και πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Πασχαλάκη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ, το σουτ του Κρίστιτσιτς στην κίνηση πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η ΑΕΚ πίεζε, αλλά αδυνατούσε να βρει και να δημιουργήσει χώρους, με τον Σέρβο μέσο της Ένωσης στο 40′ να έχει άλλο ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Η καλύτερη ευκαιρία των κιτρινόμαυρων στο πρώτο μέρος ήρθε στο 42′ όταν ο Γαλανόπουλος εκμεταλλεύτηκε μια λάθος πάσα και με μια όμορφη ατομική ενέργεια πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Πασχαλάκη, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ σωστά τοποθετημένος απέκρουσε.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γκαρσία προχώρησε σε δύο αλλαγές με τον Τσιγγάρα να αντικαθιστά τον Αουγκούστο και τον Ουάρντα να περνάει στη θέση του Μουργκ. Ο Αιγύπτιος αποδείχθηκε αμέσως ουσιαστικός. Με την άμυνα της ΑΕΚ ψηλά ο Ζίβκοβιτς έβγαλε την μπαλιά στον Ουάρντα, τον οποίο έχασε ο Νεντελτσιάρου και βγάζοντας την παράλληλη στον Κρμέντσικ έδωσε τη δυνατότητα στον Τσέχο επιθετικό να πλασάρει τον Αθανασιάδη για το 0-1!

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς τροφοδότησε ωραία τον Ουάρντα και αυτός βρήκε τον Κρμέντσικ, τον οποίο έριξε στο έδαφος ο Λόπες με τον Πέλιτο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έγραψε το 0-2!

Οι κιτρινόμαυροι είχαν βρεθεί για τα καλά ξανά στα σχοινιά και θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί στο 57′ και ένα τρίτο τέρμα όταν το καλοζυγισμένο μακρινό σουτ του Ροντρίγκο πέρασε δίπλα από το κάθετο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χιμένεθ προχώρησε σε τρεις αλλαγές με τους Βασιλαντωνόπουλο, Τάνκοβιτς και Σιμάνσκι να περνούν στο ματς αντί των Νταντσένκο, Νεντελτσιάρου και Γαλανόπουλου.

Η ΑΕΚ ήταν ανήμπορη δημιουργικά, με την ψυχολογία στο ναδίρ και δεν κατάφερνε να δημιουργήσει την παραμικρή κλασική ευκαιρία για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 87′ ωστόσο ο Τσιγγάρας πάτησε τον Κρίστιτσιτς μέσα στην περιοχή, ο Πελίτο δεν το είδε, αλλά στη συνέχεια μετά τον έλεγχο του VAR άλλαξε την απόφασή του, υπέδειξε το πέναλτι και ο Τάνκοβιτς το εκτέλεσε εύστοχα για να μειώσει σε 1-2.

Ο Βόσνιος Πέλιτο σωστά έδωσε το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Ωστόσο, ο Βόσνιος ρέφερι δεν είδε το καθαρό πάτημα του Τσιγγάρα στον Κρίστιστιτς μέσα στην περιοχή και χρειάστηκε τον έλεγχο του VAR για να δώσει το πέναλτι. Επίσης θα έπρεπε να είχε δώσει περισσότερα από τα πέντε λεπτά καθυστερήσεων στο τέλος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου (58′ Τάνκοβιτς), Λόπες, Νταντσένκο (58′ Βασιλαντωνόπουλος), Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (58′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ (81′ Κοσίδης), Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Ροντρίγκο, Αουγκούστο (46′ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (84′ Τζόλης), Μουργκ (46′ Ουάρντα), Κρμέντσικ (73′ Σφιντέρσκι)