O ΠΑΟΚ σμπαράλιασε την Αϊντχόφεν 4-1 και πήρε κεφάλι πρόκρισης

Συγκλονιστικός ο ΠΑΟΚ σμπαράλιασε την Αϊντχόφεν στην Τούμπα και με 4 γκολ σε 18 λεπτά, έφθασε με ανατροπή στο επιβλητικό 4-1. Πλέον ο δικέφαλος του βορρά που είχε μαγικό δίδυμο στη γραμμή κρούσης τους Ζίβκοβιτς-Τζόλη πήρε  προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League.

Στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με αλλαγή συστήματος και συγκεκριμένα με 4-3-3 που απέναντι στην PSV δεν απέδωσε στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι δεν κατέγραψαν καμία τελική εντός εστίας, ενδεικτικό της αδυναμίας που επέδειξε ο Δικέφαλος στην ανάπτυξη παιχνιδιού, στην τελική πάσα και στην ταχύτητα της σκέψης.

Σα να μην έφθανε αυτό, ο ΠΑΟΚ έκανε δώρο… πέναλτι στους Ολλανδούς μετά την κακή αντίδραση που επέδειξαν οι κεντρικοί αμυντικοί του και ολοκληρώθηκε με το πάτημα του Σβαμπ στον Μάλεν. Ο Ζάχαβι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους Ολλανδούς στο 20ο λεπτό.

Τα πράγματα, μάλιστα, θα μπορούσαν να γίνουν και χειρότερα για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, μετά το λάθος του Καντουρί που έφερε τον σκόρερ της PSV σε θέση τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος με τη συνδρομή του Βαρέλα ‘γλίτωσαν’ τους Θεσσαλονικείς, κρούοντας εκ νέου το καμπανάκι για τους γηπεδούχους. Απέναντι στο εξαιρετικό πρέσινγκ και στην πολύ καλά οργανωμένη Αϊντχόφεν, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία απάντηση…

Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν. Στο 47΄ ο Αυστριακός Σβαμπ που «χρωστούσε» κάτι από το α΄ημίχρονο, με τη βοήθεια του εκπληκτικού Αντρίγια Ζίβκοβιτς, έβαλε τη σωστή στιγμή το πόδι του, έκανε την προβολή και άλλαξε πορεία στην μπάλα στέλνοντά την στα δίχτυα της εστίας του Μβογκό για το 1-1.

Στο γκολ της ανατροπής ήταν η σειρά του Σβαμπ να ‘σερβίρει’ στον απόλυτο πρωταγωνιστή της βραδιάς. Μια υπέροχη ντρίμπλα και κάνοντας την κλασική του κίνηση, φέρνοντας τη μπάλα στο αριστερό, ο Σέρβος Ζίβκοβιτς υπέγραψε το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στο μομέντουμ της… έκρηξής του και ο Χρήστος Τζόλης ήρθε με φόρα από τον πάγκο, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά πως τα ευρωπαϊκά ματς είναι το φόρτε του! Ο 18χρονος έκανε μια κούρσα αρκετών μέτρων και ‘εκτέλεσε’ με άψογο τελείωμα για το 3-1!

Η PSV έμοιαζε να είναι στα χαμένα, προσπαθώντας να κατανοήσει πόσο διαφορετικός εμφανίστηκε ο Δικέφαλος στο β΄ημίχρονο. Προτού συμπληρωθούν καλά καλά 18 λεπτά, όμως, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς σαν σε επανάληψη, έδωσε διαστάσεις θριάμβου για το 4-1!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε το παραμικρό, με τον ΠΑΟΚ να είναι απόλυτα κυρίαρχος του παιχνιδιού, αποδεικνύοντας στην πράξη πως με θέληση, πάθος κι επιθετικότητα μπορεί να κάνει μαγικά πράγματα. Με τη νίκη επί της PSV, ο Δικέφαλος άφησε στην τρίτη θέση του ομίλου την ουσιαστική του αντίπαλο, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης έναντι των Ολλανδών!

Καλή η διαιτησία του Ντάνιελ Στεφάνσκι (Πολωνία).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης (Λύρατζης 71′), Σβαμπ, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (Τσιγγάρας 80′), Μπίσεσβαρ (Τζόλης 46′), Τσόλακ (Σφιντέρσκι 46′), Α. Ζίβκοβιτς (Μουργκ 84′)

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Τεζέ, Σανγκαρέ (Λεντέσμα 83′), Μποσάλι, Μαξ, Τόμας (Μαντουέκε 57′), Ροσάριο (Φάιν 46′), Γκέτσε (Σαϊμπαρί 83′), Ιχατάρεν (Μάουρο Τζούνιορ 57′), Μάλεν, Ζάχαβι.