Ο Παπαδόπουλος στέρησε τη νίκη απ’ τον Παναθηναϊκό(1-1 με ΑΕΛ)

Ο διαιτητής Γιάννης Παπαδόπουλος από τη Μακεδονία, εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό και του στέρησε τη νίκη στον αγώνα κόντρα στην Λάρισα(1-1).

Ο ρέφερι που αλλοίωσε το αποτέλεσμα, δεν έδωσε δύο πέναλτι… μαρς στο «τριφύλλι», ένα στον Μακέντα στο 87’ από τον Ζίζιτς κι άλλο ένα στον Κουρμπέλη από τον Καρανίκα στο 50’.

Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι μέτριος δείχνοντας ότι διανύει περίοδο παρατεταμένης αγωνιστικής κρίσης, αλλά είχε κάθε δικαίωμα να φθάσει στους τρεις βαθμούς, αν απέναντι του δεν ήταν ο Παπαδόπουλος.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να μπει στη θέση του οδηγού πολύ νωρίς στο ματς, στην πρώτη του απόπειρα υποσχόμενης ευκαιρίας, με τη βαθιά μπαλιά του Μαυρομμάτη στην πλάτη της άμυνας προς τον Μακέντα και την καθαρή ανατροπή από τον Γκοϊκοβιτς στα 34 δευτερόλεπτα, που έφερε και την αποβολή του αμυντικού της ΑΕΛ.
Ο Μακέντα ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών και άνοιξε στο σκορ στο 3’ (1-0) που έχοντας προβάδισμα στο σκορ από τόσο νωρίς αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα από τα… αποδυτήρια, θα περίμενε κανείς να αποκτήσει περισσότερο ενθουσιασμό στο παιχνίδι του.

Πλην όμως το θέαμα ήταν κάκιστο. Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλά οργανωμένη και χάρη στην οξυδέρκεια και το ταλέντο του Ντέλετιτς κατάφερε να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (54’) με έξοχη ατομική ενέργεια.

Από εκεί και πέρα, οι «βυσσινί» ταμπουρώθηκαν στην άμυνά τους και κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα, απρόσμενο με δεδομένες τις συνθήκες, θετικό αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενοι τον μη καταλογισμό των πέναλτι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος κυριάρχησε με 12-3 στις τελικές προσπάθειες.

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Παναθηναϊκός (4-3-3): Διούδης, Κουλιμπαλί, Παντελάκης, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Τζανδαρης (63’ Μουνιέ), Εμμανουηλίδης (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα, Μπουζούκης (46’ Άλτμαν).

ΑΕΛ (4-4-2): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοϊκοβιτς, Γιακιμόβσκι, Ντέλετιτς (77’ Μόρας), Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (7’ Γκόλιας), Σικάβκα (59’ Ακόστα), Νούνιτς.