Ο ΠΑΣ δεν τρώει γκολ με τίποτα 0-0 με τον Ιωνικό στη Νίκαια

Δεν τρώει γκολ με… τίποτα ο ΠΑΣ κι έτσι πήρε πόντο στη Νίκαια από τον Ιωνικό 0-0, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας στους 7 πόντους με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Από την άλλη, οι Νικαιώτες έφτασαν τους 4 βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποιώντας δεύτερη καλή εμφάνιση μετά από εκείνη κόντρα στον Άρη, όπου είχαν φθάσει στην πρώτη τους νίκη.

Μπορεί ο ρυθμός να ήταν αρκετά καλός, με τις ομάδες να βγάζουν ενέργεια και διάθεση να δημιουργήσουν και να επιτεθούν, ωστόσο στο πρώτο μισό του ημιχρόνου απουσίαζε η μεγάλη φάση. Μέχρι τότε, ο Ιωνικός προσπαθούσε να απειλήσει με σέντρες από τις πτέρυγες, ενώ ο ΠΑΣ με μακρινά σουτ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης άνηκε στους Γιαννιώτες, όταν στο 34′ ο Εραμούσμπε έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να στρώνεται στον 31χρονο στόπερ μέσα στη μικρή περιοχή, εκείνος όμως αιφνιδιάστηκε με αποτέλεσμα να πλασάρει πάνω από την εστία.

Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή των Νικαιωτών να… αγγίξουν το γκολ, καθώς μετά από φάση διαρκείας και σέντρα του Ματσούκα, ο Τουράμ νίκησε κατά κράτος τον Εραμούσμπε με την κεφαλιά του να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Λοντίγκιν. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Ιωνικός απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με τον Τσιγκρίνσκι, ο οποίος στο 34′ αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις με τον Μιλιντσεάνου να περνάει στη θέση του Λώλη και τον ΠΑΣ Γιάννινα να αλλάζει το σύστημα σε κλασικό 4-4-2, και τον Ιωνικό να ρίχνει στη μάχη τον Κάνιας αντί του… άφαντου στο πρώτο μέρος, Μπουένο.

Στο 57ο λεπτό ο νεοεισελθών Μιλιντσεάνου συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Πίρσμαν, με τον δεύτερο να σουτάρει δυνατά από πλάγια θέση, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Χουτεσιώτη. Στο 67΄ ο Ντάλσιο βγήκε «φάτσα» με τον Λοντίγκιν. Ο 25χρονος Πορτογάλος «άδειασε» τον κίπερ του ΠΑΣ, όμως το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Σκουλάς δεν είχε να αντιμετωπίσει δύσκολες φάσεις.
Ιωνικός (4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο (90+3′ Πογκοσιάν), Ματσούκας (90′ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν (83′ Μάναλης), Μπουένο (46′ Κάνιας), Τουράμ.
ΠΑΣ Γιάννινα (4-4-1-1): Λοντίγκιν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Γκαρντάβσκι (52′ Μορέιρα), Λώλης (46′ Μιλιντσεάνου), Περέα (90+3′ Παντελάκης).