Ο ΠΑΣ έμεινε αήττητος ισοφαρίζοντας στο 91΄ τον Ατρόμητο 1-1

O ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε το αήττητο στο… 91΄ καθώς ισοφάρισε τον Ατρόμητο 1-1 στο Περιστέρι και του στέρησε τη χαρά να γευθεί την πρώτη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν πλήρως τον ρυθμό και έφτιαξαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες για να το «καθαρίσουν», αλλά είδαν τον ΠΑΣ που διακρίθηκε ξανά για την μαχητικότητά του να φθάνει στο τέλος στην ισοφάριση. Ο Ατρόμητος είχε διπλάσιες τελικές, αλλά έμεινε χωρίς νίκη και η ψυχολογία συνεχίζει να βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα.

Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Ατρόμητος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το πρώτο τέρμα του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο πρωτάθλημα! Ήταν το έκτο μόλις λεπτό όταν ο Πίρσαν έκανε λάθος γύρισμα προς τον Λοντίγκιν. Εκεί βρέθηκε ο 29χρονος εξτρέμ που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας προ του αντίπαλου κίπερ και από κοντά δεν λάθεψε για το 1-0!

Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν σαφέστατη, και στο 15ο λεπτό «άγγιξαν» το 2-0 με τον Λοντίγκιν να αποκρούει εντυπωσιακά τα δύο εξ επαφής διαδοχικά σουτ του Καστάνιο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Γιαννιώτες άρχισαν να κερδίζουν μέτρα.

Στο 21′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το σύνολο του Ηρακλή Μεταξά που λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα, όταν μια κάθετη μπαλιά «έκοψε» στα δύο την άμυνα του Ατρόμητου, ο Περέα έφυγε μόνος του μπροστά όμως ο Πίριτς έκανε απίστευτη επέμβαση κρατώντας το μηδέν. Έξι λεπτά αργότερα μάλιστα από μια φάση «καρμπόν», ο Σνάιντερ βρέθηκε σε θέση βολής με τον Βασιλαντωνόπουλο να κόβει τελευταία στιγμή. Στα τελευταία λεπτά, ο Ατρόμητος είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με τους Καστάνιο και Παπαδόπουλο στο 34′ και 36′ αντίστοιχα.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μπαίνει αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο ώστε να επιτεθεί. Στο 54ο λεπτό ο Κάργας «σπατάλησε» καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του να φεύγει άουτ από πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Λοντίγκιν να βγάζει δύσκολα με τα πόδια το σουτ του Κλωναρίδη.

Ο Ατρόμητος είχε παραχωρήσει μέτρα στον ΠΑΣ, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στην κόντρα. Στο 70΄ ο Κλωναρίδης δοκίμασε για ακόμα μία φορά τα ρεφλέξ του Λοντίγκιν ο οποίος ενστικτωδώς έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε… μια ανάσα από την ισοφάριση! Μετά από μπέρδεμα στην άμυνα του Ατρομήτου, ο Μπρέμερ έπιασε το σουτ, με τον Πίριτς να πέφτει σωτήρια στην αριστερή του γωνία και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Όσο περνούσε η ώρα και το παιχνίδι όδευε προς το τέλος, ο ΠΑΣ έπαιρνε ολοένα και περισσότερα ρίσκα. Ο Ατρόμητος έκανε το λάθος να οπισθοχωρήσει κάτι που πλήρωσε… ακριβά. Οι παίκτες του Παράσχου δεν πήραν το… προειδοποιητικό μήνυμα του Περέα στο 86′ και το σωτήριο τάκλιν του Παπαδόπουλου την τελευταία στιγμή.

Στιγμές αργότερα, ο Μίνα έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Μορέιρα στο δεύτερο δοκάρι, και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 88ο λεπτό! Το τέρμα αρχικά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, αλλά μετά από εξέταση του VAR μέτρησε κανονικά τρία λεπτά αργότερα.

Συνολικά η διαιτησία του Τζοβάρα ήταν καλή, αν και στο 88′ η απόφαση του Βασίλειου Μωυσιάδη να σηκώσει το σημαιάκι για να καταλογίσει οφσάιντ τον Μίνα, αποδείχθηκε λανθασμένη.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (90’+3′ Μουνίθ), Γκαλβάο, Κ. Παπαδόπουλος, Χατζηϊσαΐας, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Καρτάλης (61′ Νάτσος), Κλωναρίδης (75′ Μπεντινέλι), Κουλούρης (75′ Κωτσόπουλος).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε (82′ Παντελάκης), Πίρσμαν, Καραχάλιος (82′ Μίνα), Ντομίνγκες, Μορέιρα (90’+5′ Λιάσος), Σνάιντερ (65′ Μπρένερ), Τριάδης (46′ Λώλης), Περέα.