Ο ΠΑΣ Γιάννινα με ανατροπή 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε τα πάνω κάτω, νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Αστέρα Τρίπολης και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 9 βαθμούς (όσους και η ομάδα της Αρκαδίας).

Κάκιστη η εικόνα και πάλι του Αστέρα, με τον Μεταξά να έχει σοβαρές ευθύνες για την ομάδα που παρουσιάζει. Ο ΠΑΣ, πήρε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και τρέχει αήττητο σερί τριών αγωνιστικών, δείχνοντας «σφυγμό».

Τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο είχε ο Αστέρας, έφτιαχνε φάσεις, αλλά ο ΠΑΣ είχε κλείσει όλους τους χώρους και δεν μπορούσαν οι Αρκάδες να δημιουργήσουν κλασικές τελικές. Ο Τσιφτσής στο 9’ παραλίγο να κάνει μεγάλο λάθος, ο Παμλίδης πήγε να του πάρει την μπάλα, αλλά τελευταία στιγμή ο Έλληνας κίπερ απομάκρυνε.

Στην συνέχεια η ομάδα του Μεταξά ανέβασε ρυθμούς, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 23’ ο Τιλίκα μετά από ωραία προσπάθεια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία. Λίγο αργότερα, όμως, ο Βραζιλιάνος ένιωσε μια ενόχληση στη γάμπα και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Ριέρα να περνάει στην θέση του.

Ο Μπαρτόλο στο 34’ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το δυνατό σουτ που έκανε πέρασε ξυστά από την εστία του Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ προς το φινάλε του ημιχρόνου πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να δημιουργήσει, με καλύτερη φάση όλων αυτή του 44’ όταν ο Ροσέρο έκανε ένα ανάποδο ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε.

Ο Αστέρας μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κρέσπι στο 47ο λεπτό έκανε το 1-0 για τους Αρκάδες, ύστερα από ασίστ του Ριέρα. Λίγο αργότερα, ο Μπενίτο μοίρασε στον Κρέσπι αλλά αυτός δεν είχε καλή επιλογή μέσα από την περιοχή, σπαταλώντας μια ακόμη φάση! Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο, δεν μάσησε από το προβάδισμα και άρχιζε να απειλεί.

Στο 57’ η ομάδα του Θανάση Στάικου είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τσιφτσής βγήκε γρήγορα και πρόλαβε τον Ροσέρο, ο οποίος έπεσε εντυπωσιακά στο έδαφος, με τον Παμλίδη ουσιαστικά σε κενή εστία και από πλάγια να σουτάρει άουτ!

Ο Μεταξάς είδε κι άλλον παίκτη του να βγαίνει εκτός λόγω ενοχλήσεων, με τον Γκαρντάφσκι να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και την θέση του να παίρνει ο Ντομίνγκεθ. Ο Στάικος από τη μεριά του έριξε Φοφανά και Μπαλάν στον αγώνα, σημάδεψε τις αδυναμίες των Αρκάδων και έβαλε το χεράκι του για μια σπουδαία ανατροπή!

Αρχικά, στο 62’ ο ΠΑΣ ισοφάρισε με τον Μπαλάν να σκοράρει από κοντά μετά το γύρισμα του Σόρια, ενώ οι Ηπειρώτες άγγιξαν την ανατροπή δέκα λεπτά αργότερα αλλά η κοντινή κεφαλιά του Ροσέρο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΣ είχε την ψυχολογία, το μομέντουμ και πίεζε τους Αρκάδες, με την ανατροπή να έρχεται στο 76’ όταν ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα, ο Τσιφτσής δεν έδιωξε σωστά και ο Φοφανά σε κενή εστία σκόραρε για το 2-1!

Καλή η διαιτησία του Πολυχρόνη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος (Λώλης 55′), Μπιλμπάο, Μορέιρα, Ροσέρο (Λιάσος 88′), Τζίμας (Φοφανά 61′), Παμλίδης (Μπάλαν 61′).

Αστέρας Τρίπολης (Μεταξάς): Τσιφτσής, Γκαρντάφσκι (Ντομίνγκεθ 64′), Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς,Άλβαρες, Στάνκο, Μουνάφο (Ιγκλέσιας 83′), Σίτο, Τιλίκα (Ριέρα 33′), Μπαρτόλο (Μπενίτο 46′), Κρέσπι.