Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε στα πέναλτι 4-3 τον Αστέρα Τρίπολης

Στο τουρνουά φιλανθρωπικού σκοπού του Βόλου, ο ΠΑΣ Γιάννινα λύγισε στα πέναλτι 4-3 τον Αστέρα Τρίπολης(κανονική διάρκεια 2-2) και πήρε την τρίτη θέση.

Αν και ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε δύο ευκαιρίες με τους Μπαράλες και Αντζουλά, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το προβάδισμα. Στο 13ο λεπτό ο Εραμούσπε με εκπληκτική κεφαλιά νίκησε τον Τσιφτσή για το 1-0, ωστόσο ο Αστέρας απάντησε πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπερτόγλιο είδε την κεφαλιά του στο 21′ να σταματάει στο δοκάρι του Πρίορ, όμως ο Κιάκος έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες από τα 11 βήματα να κάνει το 1-1 (38′) αφού έκανε χέρι μέσα στην περιοχή.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μπαγκαλιάνη να σπρώχνει έπειτα από φάση διαρκείας τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 2-1 στο 51ο λεπτό. Μάλιστα ο Ροσέρο είχε διπλή ευκαιρία μέσα σε πέντε λεπτά να κάνει το 3-1, με τον Τσιφτσή να κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι. Έτσι οι Αρκάδες με τον Κρεσπί αφού γλίτωσαν το 3-1 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο 87′ και πάνε στο ματς στα πέναλτι.

Εκεί ο ΠΑΣ ήταν πιο εύστοχος και επικράτησε με 4-3 για την τρίτη θέση στο φιλανθρωπικό τουρνουά.