Ο ΠΑΣ κερδίζει μόνο τους μεγάλους 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κερδίζει μόνο τους… μεγάλους(ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό) και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε την αριθμητική του υπεροχή-λόγω της αποβολής του Μπαράλες- για να φθάσει στη νίκη. Το τελικό 1-1 σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ομάδας της Τρίπολης που φωνάζει για το γκολ της ισοφάρισης.

Το ματς τα είχε όλα. Μονομαχίες, εντάσεις, γκολ, αποβολή, τραυματισμούς, ευκαιρίες. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη σε ματς απολύτως ισορροπημένο.

Ο ΠΑΣ, συμπλήρωσε 15 εντός έδρας αναμετρήσεις χωρίς να σκοράρει δεύτερο γκολ, κάτι που συμπτωματικά είχε πετύχει τελευταία φορά με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης. Τότε, όμως… Όχι τώρα. Τώρα έμεινε στο ένα και έμεινε και πάλι στον ένα βαθμό, χωρίς να καταφέρει να πανηγυρίσει νίκη, τη στιγμή που οι Αρκάδες έχουν ξεπεράσει το μουδιασμένο ξεκίνημα στη σεζόν και παρουσιάζονται κάθε αγωνιστική βελτιωμένοι.

Τα… γεγονότα του ματς ξεκίνησαν με την αναγκαστική αλλαγή του Μουνάφο, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και συνεχίστηκαν ποδοσφαιρικά. Ο ΠΑΣ χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 30’ με τον Τσιφτσή να αποκρούει το σουτ του Σιάλακα, ωστόσο ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 34’. Οι Αρκάδες σκόραραν για τέταρτο συνεχόμενο ματς και, μάλιστα, όχι με τον συνήθη ύποπτο Μπαράλες, αλλά με τον Σίτο να εκμεταλλεύεται την πανέξυπνη πάσα του Αλβάρεζ. Το προβάδισμα, ωστόσο, κράτησε λίγο.

Μόλις τρία λεπτά μετά το 0-1, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση και έχασαν έναν ποδοσφαιριστή. Ο Φαμπρίτσιο Μπρένερ στην πρώτη του φετινή συμμετοχή ως βασικός κατάφερε με εξαιρετική κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (με τη βοήθεια του δοκαριού και του Τσιφτσή), αλλά στην προσγείωση από το άλμα του υπέστη διάστρεμμα και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά. Ο Αστέρας απείλησε πρώτος με τον Άλβαρεζ να γίνεται εκτελεστής από την πάσα του Σίτο, αλλά το τρομακτικό του σουτ να σταματάει στο δοκάρι και τον ΠΑΣ να απαντάει με δικά του επικίνδυνα σουτ στο 54’ και στο 60’. Ο Σίτο είδε στο 62’ τον Λοντίγκιν με σύμμαχο το δοκάρι να μπλοκάρει τη δική του προσπάθεια και η ρουλέτα συνεχιζόταν με ασταμάτητο ρυθμό. Ο Σιάλακας στο 65’ απείλησε με μια σέντρα-σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιφτσής, ο Αστέρας πήρε την πρωτοβουλία στο ματς και ο ΠΑΣ περίμενε τις αντεπιθέσεις.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν βοήθησαν στο ρυθμό του αγώνα, τα παιχνίδια κυπέλλου μέσα στην εβδομάδα έπαιξαν το ρόλο τους στις αντοχές των ποδοσφαιριστών και μοιραία πηγαίναμε σε μια κατάσταση όπου αν κάποιος έβρισκε καλή φάση μπορεί να έπαιρνε τη νίκη. Ο ΠΑΣ τη βρήκε με τον Μορέιρα στο 82’ και τον Τσιφτσή να έχει την απάντηση και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, παρά τη σωστή αποβολή του Χερόνιμο Μπαράλες στο 82’ ο οποίος χωρίς κάποιον ξεκάθαρο λόγο χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων για κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά στο ματς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος (85’ Μίνα), Μπρένερ (43’ Μορέιρα), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (76’ Λώλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Αλβάρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σανταφέ (66’ Βαλιέντε), Μουνάφο (25’ Ιγκλέσιας), Σίτο, Μπαράλες, Σονί (66’ Ροντρίγκο Γκόμεζ – 94’ Τασουλής), Ριέρα (94’ Κανελλόπουλος).