Ο ΠΑΣ πέρασε από την Φιλιππούπολη 3-0 τον Απόλλωνα Λάρισας

Ποδαρικό με το δεξί στο 2020 έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας στην Φιλιππούπολη, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Super League 2.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μετρά 27 βαθμούς στην κορυφή και βλέπει από απόσταση τους αντιπάλους της (+7 από Α.Ε. Καραϊσκάκης και Απόλλωνα Σμύρνης), ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 17 πόντους και στην 7η θέση.

Με φόρα από το 2019 μπήκε στο 2020 ο ΠΑΣ Γιάννινα, που πέρασε νικηφόρα από την Λάρισα και την έδρα του τοπικού Απόλλωνα. Σ΄ ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 5΄έφτασε κοντά στο γκολ με τον Λώλη, χωρίς όμως να το πετύχει.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Αποστολόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Γκέκα. Αυτό το οποίο δεν κατάφερε στις δύο αυτές φάσεις ο «Άγιαξ της Ηπείρου», το πέτυχε στο 31΄ με την εκτέλεση φάουλ του Κάστρο. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, ο ΠΑΣ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 37 ζευγάρωσε τα τέρματα του με τον Κρίζμαν, ενώ στο 44΄ ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-3…

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, με το οποίο θα κλείδωναν για τα καλά την υπόθεση νίκη. Αυτό ήρθε στο 81΄ με το σουτ του Λέο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρρίκι, Χατζής, Λίταινας, Ναζίμ (85′ Νύκταρης), Γκουστάβο (56′ Τασιούλης), Σιφναίος, Μπαστακός.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Xoυτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας (84′ Ζιούλης), Σιόντης, Κάστρο, Ξύδας (71′ Kαρτάλης), Λώλης (55′ Λέο), Κριζμάν, Παμλίδης.