Ο ΠΑΣ πέρασε από την Ριζούπολη 2-1 δίκαια τον Απόλλωνα Σμύρνης

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα που πέρασε με 2-1 από τη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε δύο φορές δίχτυα στο τελευταίο τετράλεπτο και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».
Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Παράσχου ανέβηκαν στην επανάληψη, μείωσαν αλλά μέχρι εκεί. Μοιραίος αποδείχθηκε ο Φατιόν που έχασε πέναλτι στο 48΄και την ευκαιρία να μειώσει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν το πρώτο πέναλτι που έχασε στην καριέρα του.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς όπως έχουν κάνει σε όλα τα φετινά παιχνίδια και στο πρώτο δεκάλεπτο πάτησαν δύο φορές περιοχή. Στη φάση μάλιστα του 7ου λεπτού αν το πλασέ του Ελευθεριάδη μετά από σέντρα του Σάλιακα δεν ήταν άτσαλο από τη μικρή περιοχή, τότε θα είχαν πάρει από νωρίς το προβάδισμα.

Η ομάδα του Γιαννίκη συνέχισε να πιέζει, να έχει την κατοχή της μπάλας που άγγιξε στο πρώτο ημίωρο ακόμα και το 70%, να πατάει περιοχή και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 18’ όταν ο Φατιόν πάνω στη γραμμή έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σάλιακα έξω από την περιοχή.

Η ανωτερότητα του ΠΑΣ Γιάννινα σφραγίστηκε στο 44ο λεπτό. Ο Κριζμάν έπιασε έναν κεραυνό, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κότσαρη αλλά έφτασε στον Παμλίδη που με κεφαλιά ανενόχλητος άνοιξε λογαριασμό για τους Γιαννιώτες. Η ομάδα του Παράσχου όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον ΠΑΣ να φτάνει σε ακόμα ένα τέρμα. Ο Λεό βρήκε τον Κριζμάν, εκείνος αφού πέρασε την μπάλα από τον Τσαμπούρη έστρωσε στον Ελευθεριάδη που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε σπουδαία ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς. Ο Κάργας ανέτρεψε τον Μουνιέ στην περιοχή, ο Βάτσιος έδειξε την άσπρη βούλα στο 48’ αλλά ο Φατιόν που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα περιστέρια. Η ομάδα του Παράσχου ανέβηκε και προσπάθησε να βρει δίχτυα, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 68’ όταν ο Μουνιέ εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Χουτεσιώτης στην επέμβαση του αγώνα σηκώθηκε στο παράθυρο και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 78’ ο Απόλλων μπόρεσε να μειώσει, όταν ο Μουνιέ γέμισε στην περιοχή βρήκε τον Ντάουντα, οι κόντρες ευνόησαν τον Ιωαννίδη που είχε μόλις περάσει στο ματς που εκτέλεσε τον Χουτεσιώτη.

Το ματς έγινε ροντέο με τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις να χάνει τεράστια ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Σάλιακας έκανε λάθος πιεζόμενος, έστειλε την μπάλα επικίνδυνα στον Χουτεσιώτη που μπλόκαρε, με τον Βάτσιο να δείχνει έμμεσο. Ο Ιωαννίδης ήταν αυτός που προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Χουτεσιώτης του έβαλε «στοπ».

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης (46′ Βέρχουλστ) – Τσαμπούρης, Βιτλής (46′ Μουνιέ), Ντομίνγκες, Λισγάρας – Φατιόν (71′ Κολ), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεθ (46′ Ντάουντα) – Τσιλούλης (77′ Ιωαννίδης), Μπετινέλι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης – Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Παντελάκης – Κάστρο, Σιόντης (90′ Εραμούσπε), Ελευθεριάδης (56′ Νάουμετς), Λεό – Κρίζμαν (76′ Μπρένερ), Παμλίδης (56′ Καρτάλης).