Ο ΠΑΣ των θαυμάτων έσπασε το αήττητο του Αστέρα 0-1 στην Τρίπολη

Ο ΠΑΣ Γιάννινα των θαυμάτων με γκολ του Μπρένερ στο 85′ επικράτησε του Αστέρα στην Τρίπολη 0-1, ενώ είχε και δύο δοκάρια έναντι ενός των γηπεδούχων.

Η αήττητη πορεία του Αστέρα στο πρωτάθλημα διακόπηκε στην έδρα του από τον ΠΑΣ, στην 26η και τελευταία για την κανονική περίοδο αγωνιστική της Super League 1. Οι Αρκάδες ηττήθηκαν ύστερα από δέκα παιχνίδια.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι του «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» και «πέταξε» τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Η πρώτη στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Παμλίδης σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, στέλνοντάς τη στη ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Οι Ηπειρώτες πίεζαν ψηλά και οδηγούσαν τους Αρκάδες σε διαδοχικά λάθη. Αφού στο 19′ η κεφαλιά του Εραμούσπε πέρασε πάνω από το δοκάρι, στο 24′ ακολούθησε δεύτερο δοκάρι για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη. Ο Καρτάλης έκανε το πλασέ, ο Τσιφτσής έδιωξε σε ένα σημείο όπου βρισκόταν ο Ελευθεριάδης. Αυτός πλάσαρε από κοντά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως στη γραμμή.

Η πρώτη φορά που απείλησε επί της ουσίας ο Αστέρας ήταν στο 27ο λεπτό, με το σουτ του Κανελλόπουλου που πέρασε πάνω από το οριζόντιο. Η τρίτη σπουδαία ευκαιρία των φιλοξενούμενων χάθηκε στο 32′. Ο Καρτάλης σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής και είδε τη μπάλα να περνά δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Τσιφτσή. Μέχρι εκείνο το σημείο οι παίκτες του ΠΑΣ κυριαρχούσαν.

Ο Αστέρας όφειλε να παρουσιάσει διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού από τύχη δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο. Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα στο δεύτερο μισό, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς είχε δοκάρι. Ο Λουίς Φερνάντεθ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπει με διαφορετική, πιο επιθετική διάθεση στο β’ 45λεπτο και στο 54′ απείλησαν με τον Αλί Μπαμπά, που σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή. Στο 57′ ο Κρέσπι είδε τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει την κεφαλιά του, ενώ στο 58′ το σουτ του Φερνάντεθ πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Η πρώτη φορά που έφτασε σε τελική στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ήταν στο 62′, όταν ο Μπρένερ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα ωστόσο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Τσιφτσή.

Ο ΠΑΣ απέδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Με φοβερή ψυχολογία οι Ηπειρώτες κατόρθωσαν να βρουν γκολ στο 85′. Από σέντρα του Μιλιντσεάνου, ο Τσιφτσής βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές, «γκρέμισε» τον Παμλίδη, η μπάλα έφτασε στον Μπρένερ ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έγραψε το 0-1.

Ο Τάσος Παπαπέτρου στην επιστροφή του, κλήθηκε να αντιμετωπίσει δύσκολες φάσεις. Στο 48′ όταν ο Αλί Μπαμπά έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, αλλά σωστά ο ρέφερι σταμάτησε τη φάση, αφού ο επιθετικός των Αρκάδων είχε πάρει τη μπάλα με το χέρι. Στο 93′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, για χέρι του Παντελάκη.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Αλβάρες, Χριστόπουλος, Καστάνο, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (67′ Μπελόκ), Κρέσπι (67′ Ριέρα), Σίτο (80′ Τιλίκα), Φερνάντεθ, Αλι Μπαμπά (80′ Τζίμας, 88′ Μπόρχα).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος (58′ Μπρένερ), Ντομίνγκες, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (81′ Νάουμετς), Παμλίδης (88′ Παντελάκης), Μιλιντσεάνου.