Ο ΠΑΣάς «έπνιξε» τον Άρη στη λίμνη

Στην καλύτερη αναμέτρηση του… πρώτου ημιχρόνου για την 4η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε τον Άρη με 1-0. Έτσι, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και οι φιλοξενούμενοι «γεύτηκαν» την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.

Ο αγώνας στους «Ζωσιμάδες» είχε αρκετό ενδιαφέρον. Ο Άρης παρουσιάστηκε πιο κινητικός, με περισσότερες ιδέες και επιλογές αλλά καθοριστική αδυναμία στην τελική προσπάθεια και έλλειψη τύχης. Η εύνοια, απόψε, ήταν με τη μεριά του «Αίαντα» της Ηπείρου. Ο οποίος, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρουσίασε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και προσήλωση στο τακτικό πλάνο. Αναζήτησε το γκολ κυρίως με αντεπιθέσεις, χωρίς να αφήσει χώρους και να ρισκάρει το ανέπαφο της εστίας του.

Ακούσια μοιραίος -σαν σε αρχαία τραγωδία- πρωταγωνιστής στη διαμόρφωση του αποτελέσματος ήταν ο Γιώργος Δεληζήσης. Στο 65′, μετά από σουτ που έκανε ο Λεό, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κουέστα. Στις καθυστερήσεις σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και να «σώσει την παρτίδα» για τον ίδιο αλλά και την ομάδα του.

Με την τύχη που τους… γύρισε την πλάτη, τα έχουν οι φιλοξενούμενοι και για τη φάση του 29ου λεπτού. Όταν ο Γκαρσία έκανε το σουτ αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Βιδάλ (89′ Σιόντης), Νικολιάς, Μυστακίδης (63′ Κρίζμαν), Λεό (75′ Αθανασιάδης).

ΑΡΗΣ (Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κολάσο, Τζανακάκης, Μπάσα (81′ Σιώπης), Ματίγια, Γκαρσία (80′ Μαρτίνες), Γκάμα, Ντιγκινί (80′ Ναζλίδης), Γιουνές.