Ο πιο εύστοχος νίκησε στη Ν. Σμύρνη

Σε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με την οποία «άνοιξε η αυλαία» της 6ης αγωνιστικής στη Super League, ο Πανιώνιος νίκησε τον Άρη με 1-0. Η ειδοποιός διαφορά των δύο ομάδων, στο γήπεδο της Ν. Σμύρνης, ήταν η ευστοχία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μια από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν να την ολοκληρώσουν στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στο 41ο λεπτό με κεφαλιά του Λουίζ Γκουστάβο Ντομίνγκες, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σρνταν Σπιριντόνοβιτς .

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Μάτιτς Κότνικ. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν εμφανώς ανώτεροι. Πίεσαν τους «κυανέρυθρους» και τους ανάγκασαν -κυρίως- να αμύνονται. Όμως οι «κιτρινόμαυροι» σπατάλησαν όσες ευκαιρίες είχαν. Και μια φορά, σε κεφαλιά του Χαμζά Γιουνές, τους στέρησε τον πανηγυρισμό της ισοφάρισης το δοκάρι.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον Γιώργο Κομίνη, βρήκε τον Πανιώνιο να χαίρεται τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και να μετράει, πλέον, 7 βαθμούς. Ο Άρης, υπέστη τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις και έμεινε στους 12 πόντους.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (87′ Οικονομίδης), Κεϊτά, Σπιριντόνοβιτς (75′ Μανθάτης), Τσιλούλης (83′ Σταυρόπουλος), Μασούρας, Ντουρμισάι.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κούεστα, Τζανακάκης (56′ Κωνσταντινίδης), Δεληζήσης, Μάβραϊ, Μενέντεθ, Σιώπης, Μπάσα (46′ Ούγκο Σόουζα), Ματίγια (78′ Μαρτίνες), Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματέο Γκαρσία.