O Πλατανιάς στο μπαράζ για την άνοδο στην Super League

O Πλατανιάς νίκησε 2-1 τον Ηρακλή και θα είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδό του στη Super League, μέσω του μπαράζ ανόδου κόντρα στον 13ο της πρώτης κατηγορίας. Παράλληλα οριστικοποιήθηκαν τα δυσάρεστα για τους Θεσσαλονικείς.

Ο «Γηραιός» που ήταν μία από τις ομάδες που της αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί, λόγω της αδυναμίας του να περάσει την επιτήρηση της Ομοσπονδίας, θα υποβιβαστεί στη… Football League, που όμως από τη νέα σεζόν θα είναι η τρίτη τη τάξει κατηγορία.

Το γκολ για τους «ερυθρόλευκους» του Πλατανιά, ήρθε από έναν πρώην ποδοσφαιριστή του Ηρακλή. Ο Γιάννης Λουκίνας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με κεφαλιά στο 27ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ουές. Λίγα λεπτά μετά το τέρμα του Πλατανιά ο Ηρακλής επιχείρησε να απαντήσει άμεσα με τον Ντούνη, αλλά το τέρμα των «κυανόλευκων» δεν μέτρησε καθώς προηγήθηκε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γηραιός επιχείρησε να ανεβάσει την απόδοση του «κυνηγώντας» το σκορ. Ο Εμάνουελ Περόνε είχε την πιο σημαντική ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 64ο λεπτό όταν βρέθηκε απέναντι στον Γκοτ, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Ο Πλατανιάς κλείδωσε τη νίκη και ταυτόχρονα την δεύτερη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας, όταν ο Νίλι μετά από σοβαρό λάθος της άμυνας του Ηρακλή, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καχριμάν και με πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν με κεφαλιά του Νίκου Ζιαμπάρη στο 77ο λεπτό και από εκεί και πέρα αύξησαν την πίεση τους στα εναπομείναντα λεπτά, χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι παραπάνω.

Οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το δώρο του ΑΟ Τρικάλων που κέρδισε στην Άρτα και ηττήθηκαν με 2-1 από τον Πλατανιά. Πλέον βάση αναδιάρθρωσης ο Γηραιός του χρόνου θα αγωνίζεται στη τρίτη τη τάξη κατηγορία (Football League), τερματίζοντας στην 11η θέση με 39 βαθμούς.

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκολτς, Ουές, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Ποζατζίδης (Πουρζιτίδης 76′), Μποσέτι, Μάκιτς, Παπανικολάου, Νίλι (Κόρτσταμ 88′), Λουκίνας (Παπουτσογιαννόπουλος 86′), Μπιανκόνι.

Ηρακλής (Τροΐζι): Κάχριμαν, Ζιαμπάρης, Κουκόλης, Γιαννίτσης (Κυζιρίδης 81′), Μουνιόθ, Παναγιωτούδης, Καθάριος (Ρόβας 40′), Κλέιτον, Ντούνης, Μπορικό (Πτηνόπουλος 63′), Περόνε

Ο Ηρακλής έχει παράλληλα πολλές εκκρεμότητες με πρώην παίκτες του ύψους 425.000 ευρώ. Μόνο στον Λουκίνα έχει επιδικαστεί ποσό 82.000 ευρώ. Αυτό συνεπάγεται ότι με τις νέες αφαιρέσεις βαθμών που θα του επιβληθούν αν δεν πληρώσει θα πέσει ακόμη μια κατηγορία, στην Γ΄ Εθνική(τέταρτη κατηγορία), κάτι που συνεπάγεται ότι ο Ηρόδοτος που θα επωφεληθεί θα πάρει μέρος τελικά στην Football League.

Ηρόδοτος-Απόλλων Λάρισας 0-1

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Football League o Απόλλων Λάρισας, ο οποίος έφυγε από την Κρήτη και το Ηράκλειο με το τρίποντο.Σ΄ένα παιχνίδι δίχως πολλές φάσεις ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που στο 28΄ απείλησε πρώτος την εστία του Μαντζάρη, με την εκτέλεση φάουλ του Νύκταρη να καταλήγει άουτ από την εστία του Γκέκα.

Πέρα από την φάση αυτή δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή στο ματς, με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους,. Στην επανάληψη ο Απόλλων Λάρισας ανέβασε την απόδοση του σε σχέση με το πρώτο μέρος και στο 56΄ είχε την πρώτη καλή φάση του για το β΄ μέρος με τον Πολέτο, ωστόσο αυτή δεν κατάφερε να μετουσιωθεί σε γκολ. Αυτό το οποίο οι παίκτες του Αριάν Μπελά δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 67΄ χάρη σε τέρμα του Λουκάο.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η ομάδα της Φιλιππούπολης ήταν αυτή, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια άλλη καλή στιγμή μπροστά στην εστία του συγκροτήματος της Νέας Αλικαρνασσού. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι Θεσσαλοί να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

Απόλλων Πόντου – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-3

Την παρουσία του στην Super League 2 της νέας σεζόν εξασφάλισε ο ΑΟΧ Κισσαμικός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη και την έδρα του Απόλλωνα Πόντου. Το συγκρότημα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη μπήκε καλύτερα στο ματς από τους Κρητικούς και στο 21΄ προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Κυβελίδη.

Έπειτα από το τέρμα αυτό οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 33΄, το σουτ όμως του Καραγιάννη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Πολίτη. Στο 40΄ η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη άγγιξε και πάλι το γκολ, η εκτέλεση φάουλ όμως του Σάλιακα πέρασε λίγο άουτ από την εστία των Ποντίων. Από εκεί κι έπειτα δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό για το πρώτο μέρος.

Στο β΄ μέρος οι Χανιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Ο Κουσκουνάς στο 48΄ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ στο 60΄ ο Αρναρέλλης με πλασέ έκανε το 1-2. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ΑΟΧ Κισσαμικός κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο και στο 83΄ κατάφερε να κλειδώσει την υπόθεση νίκη, χάρη σε τέρμα του Γκίνη, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Καραϊσκάκης – Τρίκαλα 1-3

Την παρουσία του στην Super League 2 κλείδωσε ο Καραϊσκάκης, παρά την εντός έδρας ήττα του από τα Τρίκαλα… Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 24΄ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, το σουτ όμως του Τζιώρα αντί για τα δίχτυα του Ταϊρη σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του.

Η απάντηση από την ομάδα του Μίλος Κόστιτς ήρθε στο 39΄ με το σουτ του Τσιμίκα να καταλήγει μόλις άουτ από την εστία του Μέλκα. Από το σημείο εκείνο και μετά τόσο οι Ηπειρώτες, όσο και οι Θεσσαλοί πίεσαν ενέτειναν τις προσπάθειες τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει.. Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Άλεξιτς.Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν για να φράσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο και κατάφεραν στο 61΄ με την κεφαλιά του Συριόπουλου.

Μετά το γκολ αυτό, οι παίκτες του ΑΟΤ πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 63΄κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, έπειτα από σουτ του Μαρκόφσκι. Από το σημείο εκείνο και μετά τα Τρίκαλα είχαν πλήρως τον έλεγχο του ματς και στο 78΄ είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 1-3, ο Συμελίδης όμως αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Συριόπουλος… Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Θεσσαλοί, το πέτυχαν στο 84΄ με το διαγώνιο σουτ του Καπού να καταλήγει στα δίχτυα και να διαμορφώνει με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κέρκυρα – Παναχαϊκή 0-2

Με νίκη ολοκλήρωσε την σεζόν η Παναχαϊκή, η οποία πέτυχε την τέταρτη της εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά στην Κέρκυρα επί της τοπικής ομάδας. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήταν αυτή η οποία, έπειτα από ένα πρώτο 30΄ χωρίς κάτι το αξιόλογο στο ματς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32΄ χάρη σε τέρμα του Μαυριά.